Od wielu lat notujemy wzrost samodzielnych prób odzyskania danych z uszkodzonego dysku lub innego nośnika. Ostatnie miesiące to prawdziwa plaga takich przypadków. Co gorsza wiele trafiających w nasze ręce dysków jest rozgrzebana niepotrzebnie przez małe serwisy, a klienci tracą dane bezpowrotnie.

  • Dysk SSD plextor trafił do nas ponieważ klient nie miał dostępu do danych. Po rozebraniu obudowy naszym oczom ukazał się obraz lutowania układu kontrolera oraz innych elementów. W dysku uszkodzone były pamięci a lutowanie – czyli wzrost temperatury tylko im dodatkowo zaszkodził. Mały serwis komputerowy chcąc odzyskać dane tylko pogorszył sprawę.
  • Telefon z przed kilku dni ” Ile kosztuje wymiana głowic w dysku i czy da się odzyskać dane jak talerze są w złym stanie” Kilka pytań dalej i okazuje się, że dysk Seagate został rozebrany, talerze zdemontowane, jeden spadł i się porysował, a klient chce odzyskać dane. Odesłaliśmy delikatnie klienta do serwisu który narobił tego bałaganu i nie podjęliśmy się w tym przypadku pomocy.
  • Dysk WD My Passport ( przenośny dysk USB) po upadku dostarczony do naszego laboratorium odzyskiwania danych na pierwszy rzut oka nie nosił śladów ingerencji. Jak się okazało po zdjęciu plastikowej obudowy dysk był rozebrany talerze nosiły ślady odcisków palców. Koszt odzyskania danych z tego dysku wyniósł 6000 + VAT a dane zostały odzyskane w około 93% ze względu na trwałe uszkodzenia powierchni talerzy do których doszło w wyniku kontaktu z tłuszczem i potem z palców właściciela

W ostatnich dniach trafił do nas również dysk SSD. Dysk był uszkodzony, a klient samodzielnie podejmował jakieś próby odzyskania danych. Po podłączeniu dysku do PC3000 zgłosił się on bez problemu. Sektory się wyczytywały z pojedynczymi błędami ale wszystkie wartości były “00” co oznacza że dysk najprawdopodobniej został sformatowany celowo lub nie, ale jednak. Formatowanie uszkodzonego dysku jest częstą poradą w internecie ale niestety poradą w stylu strzelania w kolano.

Biorąc pod uwagę, że odzyskanie danych z uszkodzonego dysku i tak jest trudnym zadaniem, a wielu klientów ma naprawdę cenne dane na swoich nośnikach zalecamy dużo rozwagi zanim podejmiecie Państwo samodzielne próby odzyskania danych. Wybór firmy która odzyska dane powinien być poprzedzony sprawdzeniem doświadczenia a nie ceny. Aby uniknąć kosztownych usług zalecamy wykonywanie systematycznych kopii bezpieczeństwa.