Macierze RAID 5 to najczęściej stosowane konfiguracje w dyskach sieciowych NAS oraz serwerach, a do odzyskania danych w przypadku awarii potrzebne są wszystkie dyski minus jeden. To właśnie nadmiarowość macierzy RAID 5 sprawia, że jest ona tak często wykorzystywana.

Czym jest macierz RAD 5

Macierz RAID 5 to połączenie minimum trzech dysków w jeden logicznych wolumin. Kontroler macierzy lub oprogramowanie zarządzające jak np. w serwerach NAS dzieli dyski na równe bloki i łączy je w logiczną całość. Pojemność jednego dysku przeznaczona jest na sumy kontrolne, a one są rozproszone równomiernie po wszystkich dyskach.

Macierz RAID 5 dzięki rozłożeniu danych i sum kontrolnych po wszystkich dyskach jest odporna na awarię jednego z nich. Mimo wzrostu bezpieczeństwa danych tracimy na wydajności oraz na pojemności. Macierz RAID 5 często jest wykorzystywana w połączeniu z RAID 0 tworząc RAID 50

Naprawa macierzy RAID 5

Dzięki odporności na uszkodzenie jednego dysku macierz RAID 5 bardzo łatwo jest naprawić. Wystarczy wymiana uszkodzonego nośnika na nowy, a ona automatycznie się odbuduje. W zależności od pojemności dysków i ich ilości, resynchronizacja macierzy RAID 5 może potrwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Najlepiej podczas tego procesu ograniczyć używanie macierzy, choć w wielu firmach jest to nie możliwe.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5

Macierze RAID 5, które trafiają do naszego laboratorium to zarówno trzy dyskowe konstrukcje jak i wielodyskowe serwery, których dane są newralgiczne z punktu widzenia działalności firmy. Nasze laboratorium jest przygotowane do pracy z wieloma dyskami w jednym momencie.

Zdajemy sobie sprawę, że odzyskanie danych z RAID 5 powinno być wykonane w jak najkrótszym czasie. Wyposażyliśmy nasze stanowiska w oprogramowanie, które pozwala na szybki odnajdywanie parametrów macierzy oraz badanie spójności danych nawet przy pojemnościach sięgających setek TB. Przyzwyczailiśmy się do pracy z dużymi pojemnościami, ponieważ tego typu macierze stanowią już ponad 50% wszystkich zleceń.

Rodzaje uszkodzeń macierzy RAID 5

Mimo dużej niezawodności współczesnych serwerów DELL, HP, IBM, LENOVO, czy dysków sieciowych NAS Synology, Qnap, Zyxel, Netgear i innych producentów w macierzach RAID 5 występują charakterystyczne problemy, które głównie są spowodowane oszczędnościami na serwisowaniu i konserwacji tych urządzeń. Do najczęściej występujących należą:

  1. Uszkodzenia dużej ilości dysków w jednym momencie
  2. Pojawianie się dużych ilości uszkodzonych sektorów na wielu dyskach macierzy
  3. Awarie zasilania powodujące uszkodzenia kontrolerów lub dysków
  4. Uszkodzenia metadanych macierzy
  5. Błędy podczas aktualizacji oprogramowania
  6. Uszkodzenia podczas prób odbudowy macierzy na dyskach, których stan jest bliski uszkodzeniu
  7. Błędy administratorów
  8. Błędna interpretacja stanu dysków przez system zarządzający, objawiająca się często uszkodzeniem macierzy po jej resecie
  9. Zawirusowanie

Mimo, iż RAID 5 to jedna z najbezpieczniejszych konstrukcji jeśli chodzi o przechowywanie i dystrybucję danych nie zwalania to administratorów przed wykonywaniem kopi zapasowych

Jeśli cokolwiek dzieje się z Państwa macierzą zapraszamy na bezpłatną analizę, którą przeprowadzimy bez dodatkowych opłat w ekspresowym tempie.