Odzyskiwanie danych z macierzy SAN Dell EQuallogic niesie za sobą wiele wyzwań. Jest to system skonstruowany przez firmę Dell z wewnętrznym systemem plików FluidFS, który nie jest wspierany przez żadne komercyjne oprogramowanie.

Już na etapie wyceny koszów odzyskiwania danych pojawiają się pierwsze problemy.

  • W wielu przypadkach użytkownicy nie znają prawdziwej konfiguracji macierzy
  • W wielu przypadkach część dysków została automatycznie zastąpiona w trakcie pracy przez dyski SPARE
  • Często po awarii macierzy podejmowane są próby jej naprawy przez użytkownika lub serwis Dell który świadczy support dla tych urządzeń.
  • Największym problemem niestety przeważnie jest stan dysków, które z upływem czasu zużywają się ponieważ macierze Dell Equallogic pracują przeważnie 24h/7/365 więc dyski dostają naprawdę wycisk
  • Autorski system plików firmy Dell FluidFS

W polskich realiach utrzymanie takiej macierzy w dobrym stanie jest bardzo kosztowne. Nowe dyski do Dell Equallogic potrafią kosztować fortunę więc wiele firm utrzymuje pracę tych urządzeń pomimo tego, że raportują one już błędy SMART lub awarie dysków. Jako, że Equallogic to system mający wiele zabezpieczeń przed awarią i utratą danych, łącznie z wewnętrznym konfigurowalnym backupem który wykonuje automatyczne snapshoty w zadanym czasie, wielu użytkowników uważa, że nic złego się nie stanie jak kilka dni czy tygodni macierz popracuje w stanie corrupted.

Takie życzeniowe myślenie przeradza się w miesiące a nawet lata, do czasu aż uszkodzeniu ulegną kolejne dyski i nie ma już co zbierać. Próby naprawy takiej macierzy czy to we własnym zakresie, czy przy wykorzystaniu suportu della niestety powodują tylko kolejne szkody ponieważ naprawa macierzy przy użyciu uszkodzonych dysków nic dobrego nie może przynieść.

W 2020 roku w nasze ręce trafiły trzy macierze SAN Dell Equallogic

  1. PS6000 z macierzą RAID 6 16 dysków 1 TB
  2. PS6100 z macierzą RAID 6 24 dyski 2 TB
  3. PS6100 z macierzą RAID 50 15 dysków 2TB

Pierwsza macierz SAN dell Equallogic PS6000 przyjechała do nas na odzyskiwanie danych z Wrocławia z jednej z większych firm zajmującej się ……..(tajemnica)……………..

dell equallogic PS4100

Na macierzy było postawionych kilka maszyn wirtualnych, w tym serwer poczty dla całej firmy,  oraz udostępniony wolumin danych po protokole iSCSI.  Po analizie uszkodzeń, przekazaliśmy informacje klientowi i zaraz po akceptacji kosztów przystąpiliśmy do pracy nad odzyskaniem danych. Jako, że klientowi bardzo zależało na czasie, a na dostarczonej macierzy była praktycznie cała firma, pracowaliśmy w systemie 24h/7 przez 2 tygodnie.  Ostatecznie udało się wirtualnie odbudować macierz i wykopiować najważniejsze wirtualne maszyny klienta.

Kolejn

Dell Equallogic PS6100 24x2TB

a macierz jaka trafiła w nasze ręce to Dell EQuallogic PS 6100 i była ona znacznie większa. Składała się ona z 24 dysków 2 TB a uszkodzeniu uległy 4 dyski z macierzy. Jako, że jeden dysk był wcześniej ustawiony jako SPARE przejął on w między czasie funkje pierwszego uszkodzonego dysku ale awaria kolejnych trzech spowodowała, że macierz przestała działać, a klient utracił dostęp do danych. 

Dell Equallogic PS6100 RAID 50

W grudniu 2020 roku trafiła do nas z jeden działającej na terenie Warszawy firm macierz Dell Equallogic PS 6100 z 15 dyskami 2TB w konfiguracji RAID 50. Dokładniejszy opis tego przypadku znajdą Państwo na naszym blogu https://www.rrl.com.pl/blog/274-odzyskiwanie-danych-dell-equallogic-raid-50 . W nasze ręce wielokrotnie trafiały już duże macierze RAID składające się z dziesiątek dysków i pojemnościami sięgające nawet 260TB. Zawsze są jakieś uszkodzenia, klika uszkodzonych dysków, błędy administratorów, czy inne historie ale ta była wyjątkowa. Macierz uszkodziła się już w 2019 roku i klientowi nie zależało bardzo na czasie, ale nie przewidzieliśmy niestety że w procesie wstępnej analizy możemy się tak oszukać.

Teoretycznie na szybkich testach wszystkie dyski się zgłaszały, raportowały jakieś błędy ale podczas próbek które pobraliśmy z kilu miejsc dysków nie wynikało że stan 12 z 15 dysków będzie tak zły. Ogólnie okazało się, że 6 dysków jest w naprawdę bardzo złym stanie. Wszystki uszkodzone dyski wymagały ingerencji w firmware aby można było z nich zabezpieczyć przydatny do procesu odzyskiwania danych obraz. Niestety wiele sektorów, które zawierały niezbędne metadane macierzy i systemu plików Dell Fluid FS było uszkodzony i po rekonstrukcji macierzy mieliśmy ogromną ilość pracy aby poskładać ją w całość oraz odtworzyć woluminy .

Podsumowując  Equallogic to autorski system Dell- a, który od sprzętu po oprogramowanie zarządzające macierzą włącznie z systemem plików jest jedyny w swoim rodzaju. Można o tym trochę poczytać w dokumentacji dell https://www.dell.com/downloads/global/products/pvaul/en/fluid_fs_overview.pdf oraz na wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Dell_Fluid_File_System

Założenia całego systemu Equallogic są takie aby było to urządzenie odporne praktycznie na wszystko co może się wydarzyć i właściwie tak jest, pod jednym warunkiem. O taką macierz trzeba dbać i regularnie wymieniać dyski, które zaczynają szwankować. Niemniej jednak jak już wyżej pisaliśmy w Polskich realiach nie jest to takie proste ponieważ koszty utrzymania takich urządzeń są przeważnie wysokie. Warto więc rozważyć, co zawsze podkreślamy przy okazji różnych szkoleń oraz spotkań z klientami aby mimo wszystko posiadać zewnętrzną kopię zapasową. Prawda jest taka, że wszystko może się uszkodzić, a wydając tyle pieniędzy na sprzęt IT zaniedbanie podstawowej sprawy jaka jest kopia zapasowa prędzej czy później kończy się dużymi kosztami. Nie chodzi tu tylko o cenę odzyskiwania danych, ale przestój firmy często kosztuje jeszcze więcej. 

W razie awarii zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę. Nasz serwis świadczy usługi naprawy macierzy oraz odzyskiwania danych. Posiadamy bogate doświadczenie oraz wiele stanowisk, dzięki czemu możemy każdym zleceniem zająć się od ręki.