Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to specyficzne zajęcie,  ponieważ są stosowane w wielu urządzeniach oraz maj niezliczoną ilość konfiguracji. W macierzach RAID często dochodzi do złożonych problemów i choć są to rozwiązania bezpieczne dla naszych danych, często trafiają do naszego laboratorium na odzyskiwanie.

Macierze RAID są stosowane w laptopach, komputerach, serwerach ale najczęściej w dyskach sieciowych NAS. Wiele trafiających w nasze ręce macierzy to składające się z wielu dysków systemy, które są niestety bardzo zużyte i wymagają dużej ilości pracy. Nasze laboratorium jest przygotowane na takie zlecenia i wiele razy ratowaliśmy naszych klientów z opałów, w których się znaleźli z różnych przyczyn. Do awarii i problemów z macierzami RAID najczęściej dochodzi w wyniku:

  1. Zaniedbań ze strony administratorów sieci, które są wynikiem małych budżetów na eksploatację i serwis lub mylnego przeświadczenia o niezawodności tych rozwiązań.
  2. Awarii zasilania, w wyniku którego dochodzi do uszkodzeń nawet wszystkich dysków macierzy.
  3. Zużycia dużej ilości dysków macierzy
  4. Awarii mechanicznej kilku dysków w jednym momencie
  5. Prób odbudowy macierzy na uszkodzonych dyskach
  6. Błędów podczas wymiany uszkodzonych dsyków

Do naszego laboratorium trafiają równie często klienci, którzy z pomocą programów do odzyskiwania danych z macierzy RAID próbują swoich sił, często pogarszając sytuację. Jeśli macierz RAID ulega awarii do jej odzyskania potrzeba profesjonalnych narzędzi do naprawy uszkodzonych dysków oraz programów z najwyższej półki i doświadczenia, dzięki któremu będzie możliwe odtworzenie kolejności i wielkości bloków oraz eliminacja błędów.

Najpopularniejsze typy macierzy RAID, z których odzyskujemy dane

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0

Raid 0 jest rodzajem macierzy w której 2 lub więcej dysków połączone są równolegle. Pliki dzielone są na części i w tym samym czasie zapisywane na wszystkich dyskach w jednym momencie. Raid 0 zwiększa prędkość zapisu i odczytu ale jednocześnie nawet awaria jednego dysku prowadzi do utraty danych. Do odzyskiwania danych z macierzy RAID 0 potrzebne są wszystkie dyski. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0 jest procesem, pozwalającym na odtworzenie struktury plików i katalogów pod warunkiem zabezpieczenia wszystkich dysków.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

Raid 1 to swojego rodzaju kopia 1:1 wykonywana niemal w czasie rzeczywistym. Niestety jego niezawodność jest przereklamowana. Wielokrotnie w nasze ręce trafiają macierze RAID 1, w których wszystkie dyski są uszkodzone. Jest to związane z tym, że wszystkie dyski pracują razem i równomiernie się zużywają. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1 jest czasem bardziej wymagającym procesem niż z innych konfiguracji RAID.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5

Raid 5 to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma macierzy RAID. Niestety podobnie jak w macierzach RAID 1 ta forma również obarczona jest pewnym ryzykiem utraty danych. Dyski pracujące w macierzach RAID 5 zużywają się równomiernie i często wszystkie ulegają awarii w tym samym czasie. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5 wymaga odtworzenia danych z dysków oraz rekonstrukcji macierzy. Więcej na temat oferty odzyskiwania danych z RAID 5.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 10, RAID 50, RAID 5E, RAID 6 ....

W naszej ofercie znajdą Państwo ofertę odzyskiwania danych również z innych macierzy RAID. Są one modyfikacją macierzy RAID 0, RAID 5 i RAID 1 i występują dość rzadko, ale również ulegają awariom. Dane na macierzach są przeważnie bardzo cenne ze względu na ich ilość oraz okres gromadzenia.

Jak już wspomnieliśmy macierze RAID to skomplikowane urządzenia, które wymagają sporej ilości pracy w procesie odzysku danych. Duża ilość systemów operacyjnych z jakimi współpracują i częste wykorzystanie ich w maszynach wirtualnych stwarza nam sporo wyzwań, o których mogą państwo poczytać na naszym blogu oraz na stronie https://rrl.com.pl