Goodram CX300 to budżetowy dysk SSD produkowany przez polską firmę. Dzięki dobrej cenie i przyzwoitym parametrom odczytu i zapisu danych znalazł szeroką rzeszę nabywców.

Jest to jednak dysk, w którym czasem dochodzi do uszkodzenia części komórek pamięci i zablokowania dysku. Objawem jaki możemy zaobserwować to zgłaszanie się dysku jako SATAFIRM S11 i brak dostępu do danych. Przeglądając dysk w edytorze HEX mamy widok jak by wszystkie sektory były wyzerowane - czyli dysk wygląda jak nowy lub sformatowany.

Naprawa dysku Goodram CX300 nie jest możliwa, ale dzięki naszej wiedzy i specjalistycznemu oprogramowaniu jesteśmy w stanie odzyskać dane z dysków SSD z takimi błędami. Ilość uszkodzonych komórek pamięci ma tu zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o jakość odzyskanych plików. Na szczęście większość dysków udaje się wyczytać prawie w 100%. Z dysków z dużą ilością błędów pozostaje odzyskiwanie plików metodą RAW – czyli po ich identyfikatorach.

Firma Goodram ma w swojej ofercie dyski SSD z innych serii, które również mają podobne problemy. Są to Goodram CX400 oraz Goodram IRIDIUM IRDM

Aby uniknąć utraty danych warto robić częste kopie danych. Dyski SSD nie dają żadnych objawów przed uszkodzeniem więc ciężko jest się nawet zorientować, że coś nam zagraża. Warto również, o ile dysponujemy budżetem kupić dysk większej pojemności, ponieważ są one bardziej odporne na uszkodzenia, gdy mają więcej wolnego miejsca.