Oto kilka typowych sytuacji z jakimi trafiają do nas użytkownicy dysków USB (dysków zewnętrznych). Z pewnością odnajdą Państwo tu podobieństwo. Niezależnie czy to dysk Western Digital, Samsung, Toshiba, AData, Lacie, Seagate, Hitachi, Transcend czy innej firmy zapraszamy na bezpłatne sprawdzenie możliwości odzyskania danych. Zapraszamy do lektury.

Wiele osób używa dysków USB i jak już pisaliśmy w jednym artykule o dyskach przenośnych nie mają one łatwego życia. Pisaliśmy również o różnych objawach uszkodzonych dysków twardych więc nie będziemy tu wracać do tego. W tym artykule skupimy się i przytoczymy to, z czym przychodzą do nas użytkownicy dysków przenośnych oraz zapytania jakie od Państwa otrzymujemy. W każdej z poniższych sytuacji staramy się pomóc naszym klientom. Niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe, a jedyną pewną metodą jest backup -kopia zapasowa danych.

1. Posiadam dysk USB firmy Toshiba, niestety kilka razy spadł mi na ziemię nawet podczas pracy ale do tej pory działał bez żadnych problemów. Dopiero od kilku dni zaczęło być z nim coś nie tak, Czasem nie chciał się wczytać, czasem trwało to bardzo długo. Dzisiaj jednak pojawiły się poważne problemy – początkowo nie dało się nic na dysk zapisać (ale dostęp do dysku był). Kilka razy go podłączałem i odłączałem od komputera. No i stało się teraz w ogóle nie chce się otworzyć. Dodatkowo gdy jest podpięty do portu USB, komputer działa bardzo wolno,  zacina i nawet jest problem z wyłączeniem pc, a  po odpięciu dysku wszystko działa. W środku dysku słychać że wszytko chodzi, dioda się zaświeca. Co jakiś czas słychać bardzo cichutki chrobot raz na jakiś czas. Komputer wykrywa ten dysk, ale przy próbie otwarcia  jakiegoś folderu bardzo wolno wczytuje lub zawiesza komputer i nic nie da się przegrać. Przeczytałem w internecie i dla bezpieczeństwa nie chcę go już włączać- Czy będzie możliwość odzyskania danych z tego dysku.

2. Posiadam dysk zewnętrzny Western Digital 500GB, który przestał działać ponieważ nie wybrałam bezpiecznego usuwania sprzętu i teraz coś w nim cyka. Da się  uruchomić program odszyfrowujący i podać hasło ale moje dane się nie pokazują w ogóle tylko wyskakuje w Windowsie informacja, że trzeba sformatować dysk. Oczywiście nie zgadzam się na formatowanie. Zadzwoniłam do kilku profesjonalnych firm od odzyskiwania danych, ale przez telefon nie mogę uzyskać konkretnej informacji. Czy jest możliwość odzyskania danych, ponieważ mam bardzo ważne dane firmowe na dysku.

3. Posiadam dysk zewnętrzny Seagate, który wciąż ze mną podróżuje. Mam na nim dużo wykładów dla studentów. Ostatnio przestał działać, chyba po upuszczeniu torebki. Dysk wydaje dziwne dźwięki takie cykanie, a do tej pory słychać było lekki szum. komputer od razu się zawiesza, a poza tym dysk był podłączany też do innych komputerów więc to na pewno nie jest tego wina. Czy są państwo w stanie odzyskać dane z tego dysku. Informatyk na uczelni zdjął obudowę i w środku jest dysk samsung ST1000LM024, ale powiedział, że nie da rady nic tu zrobić.

4. Zaniosłem dysk do serwisu komputerowego ponieważ nie działał. Pan, który tam pracuje powiedział że może się coś da zrobić za 100 do 200 zł ale nic nie obiecuje. Ucieszony niską kwotą zostawiłem dysk, ale po dwóch tygodniach okazało się, że nic nie da się odzyskać. Dysk został rozebrany to znaczy zdjęta obudowa, nie wiem co jeszcze było robione, ale czy w tej sytuacji da się coś odzyskać? bardzo zależy mi na tych danych ponieważ mam tam wszystkie zdjęcia dzieci.

5. Mój dysk USB podłączyłem do dekodera telewizji satelitarnej. Wyskoczył jakiś komunikat o inicjowaniu dysku i się zgodziłem. Dysk był podpięty przez około tydzień, nagrałem kilka filmów, ale jak podłączyłem dysk do portu USB komputera to nie widać ani moich danych ani nagranych filmów. Pomocy na dysku było całe archiwum rodzinne. Co mam robić w tej sytuacji.

6. Miałem do komputera podłączony dysk USB bo zgrywałem na niego dane przed ponowną instalacją systemu operacyjnego. Po zgraniu danych, zrobiłem format mojego dysku systemowego i wgrałem na nowo Windowsa. Teraz ani na dysku USB, ani na dysku systemowym nie ma moich danych. podpinałem dysk USB pod różna komputery i nic. Na dysku miałem pracę magisterską i mnóstwo zdjęć. Proszę o pomoc, jak można do Państwa dojechać.

7. Posiadam dysk USB Transcenda w obudowie antywstrząsowej. Ostatnio dysk upadł mi na podłogę i zaczął bardzo wolno działać i spowalniać komputer. Napisałem kilka postów na forach i postępowałem zgodnie z poradami innych doświadczonych użytkowników. Niestety danych nie udało się odzyskać a dysk przestał działać. użytkownicy forum nie mają już prostego pomysły co jeszcze można zrobić, a ja obawiam się, że ich rady spowodowały tylko większe uszkodzenia. Naiwnie sądziłem, że da się to zrobić domowymi sposobami. Na dysku mam bardzo ważne dane firmowe i osobiste. Czy jesteście Państwo w stanie pomóc mi w tej sytuacji.

Szanowni Państwo to tylko wycinek problemów z jakimi trafiają do nas użytkownicy dysków przenośnych. Niestety dyski te jak już pisaliśmy w poprzednim artykule naprawdę mają ciężkie życie. W całym procesie odzyskiwania danych dodatkowym utrudnieniem jest pozorna łatwość zaczerpnięcia informacji na różnego rodzajach forach internetowych, oraz ściągnięcia oprogramowania do odzyskiwania danych, które z opisów jest lekarstwem na całe zło tego świata. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w procesie odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych najważniejsze są odpowiednie procedury i wiedza co i w jakiej kolejności zrobić. Tak naprawdę żadne oprogramowanie do odzyskiwania danych czy skanowania dysku twardego nie będzie w stanie naprawić go i przywrócić do pełnej funkcjonalności. Profesjonalne systemy sprzętowo programowe kosztują dziesiątki tysięcy złotych  i żaden darmowy program czy nawet kosztujący kilkaset złotych nie jest w stanie im dorównać.

Jeśli na dysku są ważne dane najlepszym sposobem jest powierzyć go firmie, która ma w tym zakresie doświadczenie, tym bardziej, że część z nich, jak nasza, wycenia takie usługi całkowicie za darmo. Należy też wziąć pod uwagę fakt iż skanowanie dysków czy samodzielne próby odzyskiwania danych mogą te koszty w ostatecznym rozrachunku jedynie podnieść. W nasze ręce trafia wiele dysków po samodzielnych próbach odzyskiwania danych. Mają one pozamieniane elektroniki, zabrudzenia i rysy na talerzach, pokasowane dane itd. Odwiedzając firmę zajmującą się takimi usługami profesjonalnie należy wszystkie te informacje przekazać, ponieważ i tak większość z nich daje się zweryfikować, ale ich brak powoduje, że może zostać wdrożona inna procedura postępowania niż powinna.

Jedną z ostatnich już sytuacji jakże typową i powstałą pod wpływem porad z internetowych portali i forów opiszemy na koniec ku przestrodze, choć i tak pewnie nie zmieni to sytuacji bo nasz artykuł zginie w gąszczu innych, podobno lepszych 

8. Witam. Na początku chciałbym zaznaczyć, że problem z moim dyskiem  próbuję rozwiązać już od kilku tygodni samodzielnie. Przekopałem internet i zasięgnąłem mnóstwo opinii na kilku forach. Podjąłem jednak decyzję skonsultowania się z państwem ponieważ skończyły mi się już pomysły na odzyskanie moich danych . Sytuacja wygląda następująco: chciałem zrobić bootowalnego pendrive z instalacją windows 10. Wyczyściłem partycje na pendrive za pomocą programu Diskpart i informacje zapisane w MBR i GPT komendą „clean”. Następnie utworzyłem partycję główną komendą „create partition primary”, oznaczyłem partycję jako aktywną – komenda „active”, i wywołałem formatowanie komendą „”format fs=fat32 quick””.

Gdy system sformatował około 2% zorientowałem się, że zrobiłem pierwszy bardzo poważny błąd. Nie wiem jak do tego doszło, musiałem się pomylić przy wyborze dysku, ale te operacje zostały wykonane na moim dysku zewnętrznym, na którym miałem całą kopię danych zamiast na 8gb pendrive. Wyłączyłem jak najszybciej diskpart (sformatował 2%). Dodatkowo odłączyłem dysk, i po odłączeniu i podłączeniu dysku do USB system wykrył go, dysk się załadował w systemie ale jako dysk z formatem plików RAW. Szukałem wielu sposobów w internecie aby móc odzyskać z mojego dysku dane, ale niestety mimo dużej ilości prób nic się nie udało. Na forach podpowiedziano mi, że może uda się odzyskać dane programem GetDataBack for NTFS oraz polecono kilka innych programów do odzyskiwania danych.Chyba w tym momencie popełniłem być może mój kolejny bardzo poważny błąd, ponieważ sformatowałem dysk (szybkie formatowanie) do formatu plików NTFS. Chcąc teraz podsumować sytuację: mam dysk 500gb (NFTS format plików), prawidłowo wykrywany przez system, ale bez danych, nic na niego więcej nie nagrywałem od tamtego czasu, ale wszystkie polecone mi programy GetDataBack for NTFS, for Fat nawet próbowałem, Recuva, EasyRecovery Professional, R-Studio Demo, PC Inspector File Recovery i kilku innych , nie są wstanie odnaleźć żadnych plików tylko kilka uszkodzonych sektorów. Czy w takiej sytuacji jest jakaś możliwość odzyskania danych z tego dysku?

Aby dopełnić tą opowieść dysk, trafił w nasze ręce i miał niestety wyzerowane wszystkie sektory. Klient miał na tyle mało danych na tym dysku, że najprawdopodobniej to pierwsze formatowanie sprawiło iż zostały nadpisane one zerami. W takiej sytuacji niestety nic nie da się już zrobić. Aby dopełnić sytuacji napiszę, że pełna instalacja systemu w naszym serwisie łącznie z zachowaniem danych to koszt od 100 do 300 zł netto. W tej cenie jest również sprawdzenie dysku i jeśli jest taka potrzeba wymiana za dodatkową opłatą. Wiemy, że chęci są czasem bardzo ważne, że pewne rzeczy chce się zrobić samemu, ale należy zachowywać pewne procedury nawet w tak prostych czynnościach jak instalacja systemu operacyjnego.

Zlecenia po samodzielnych próbach odzyskiwania danych stanowią niestety już około 40% wszystkich naszych zleceń. Z roku na rok jest ich coraz więcej i niestety coraz częściej kończą się one połowicznym sukcesem lub jego brakiem. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że dużo podobnych zapytań bo przynajmniej 3-5 na tydzień jest z mniejszych serwisów komputerowych. Chcąc przyspieszyć pracę i obniżyć ceny idą na skróty i nie robią kopii dysków klientów, co powinno być podstawową czynnością. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą pełną ofertą napraw komputerów zapraszamy na tą stronę.