Dyski SSD oparte są konstrukcyjnie o pamięci flash czyli elektronicznej pamięci trwałej oraz zarządzającego nią mikrokontrolera. Jest to rodzaj pamięci ROM, czyli dane są przetrzymywane nawet po odłączeniu zasilania.

W dysku takim nie znajdziemy elementów  ruchomych, co nie oznacza jednak, że urządzenia te nie są narażone na uszkodzenia.  W tym artykule zajmiemy się najczęściej występującymi:

Awarie mikrokontrolera pamięci

Mikrokontroler jest jedną z podstawowych podzespołów dysku SSD. Ma on bardzo zróżnicowane zadania. Od zarządzania pamięciami flash, sposobem zapisywania, szyfrowaniem danych, zarządza również oprogramowaniem wewnętrznym dysku.

Usterka mikrokontrolera objawia się przeważnie nieprawidłową pracą całego nośnika (lub nośnik w ogóle przestaje działać) . Awarie kontrolera wiążą się  z bardzo poważnymi konsekwencjami, ponieważ nie ma możliwości jego naprawy. Jest to element zalany w specjalnej obudowie, którego architektura i zasada działania nie są publicznie dostępne. Do tego kontroler wykonuje tylko sobie znane operacje na danych przy pomocy skomplikowanego oprogramowania wewnętrznego (firmware). Nierzadko kontrolery są tworzone do konkretnych tylko typów dysków. Gdzie często stosuje się indywidualne instrukcje procesora, mapy pamięci czy fizycznej architektury.

Nawet w przypadku zastosowania przez producenta powszechnie znanego mikrokontrolera, np. Intela, Marvella, SandForcea Indilinxa, Phisona czy Samsunga, jego konstrukcja i naprawa przekracza możliwości jakiegokolwiek serwisu.

W niektórych przypadkach można dokonać próby wymiany mikrokontrolera na identyczny z identycznej serii dysków, jednak i tak nie daje to gwarancji, że firmaware w ogóle zadziała, a dodatkowe ryzyko związane z wyczyszczeniem pamięci z danych użytkownika jest zbyt wielkie aby stosowac tą metodę. Jednak z praktycznego punktu widzenia operacja ta jest na tyle mało prawdopodobna, że najczęściej od razu przechodzi się do ekstrakcji danych użytkownika bezpośrednio z kości pamięci..  Strategia takiego postępowania jest co prawda dosyć pracochłonna i skomplikowana, jednak nierzadko udaje się ją zrealizować z  sukcesem. Producenci sprzętu do Odzyskiwania danych z dysków SSD, czasem udostępniają również emulatory kontrolerów pozwalające zastąpienie kontrolera i  jego funkcji, co pozwala odczytać dane z kości pamięci prawie bezinwazyjnie. (oczywiście pod warunkiem, że reszta elementów dysku SSD jest sprawna)