Seria DS firmy Synology (DS220, DS420, DS620, DS720 ) to szybkie macierze przeznaczona dla małych firm i gospodarstw domowych. Natomiast serie RS to zaawansowane serwery NAS do pracy w firmach i większych sieciach.

Zapewniają one szybki transfer plików, względne bezpieczeństwo danych, i bibliotekę multimediów, dostępną z każdego miejsca na świecie.

Często tego typu urządzenia wykorzystywane są przez użytkowników, jako kopia zapasowa ich osobistych urządzeń. Wiąże się to niestety z tym, że jeżeli z jakiegoś powodu uszkodzi się samo urządzenie Synology, użytkownik może stracić dane, które właśnie zmagazynował, przenosząc je z pozostałych swoich urządzeń (komputera, dysku usb, telefonu, czy kart pamięci) To następuje pewien zgrzyt, bo urządzenie, które samo miało być zabezpieczeniem danych, ulega awarii. Wówczas przychodzi konieczność odzyskiwania danych z takiego urządzenia. Odzyskiwanie danych z NAS Synology nie jest zadaniem prostym.

Urządzenia tego typu mają możliwość różnych konfiguracji w zależności od ilości dysków i zadań jakie ma wykonywać. Można więc zastosować Synology Hybrid RAID (SHR), Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Od tej właśnie konfiguracji i identyfikacji usterki NASu zależy trudność odzyskiwania danych.

Najtrudniejsze przypadki są, kiedy sam serwer NAS zostaje zniszczony, a klient nie zna konfiguracji , a do tego dochodzą jeszcze uszkodzenia poszczególnych dysków. Wówczas problemy się nawarstwiają, co stanowi dla inżynierów, zajmujących się odzyskiwaniem, nie lada wyzwanie.

Nowe technologie oraz konfiguracje zapewniają systemom NAS coraz większe bezpieczeństwo i replikację danych (snapshot replication – czyli niemalże bezzwłoczną ochronę danych, w jednostkach iSCSI LUN nawet w przypadku awarii) . Niestety, w istnieje wiele przypadków kiedy, nic to nie znaczy wobec ciężkich awarii.

Najczęstsze awarie NAS powodujące utratę danych:

  • Skoki napięcia, powodujące uszkodzenia elektroniki Serwera lub dysków
  • niewłaściwe podłączenie urządzenia
  • uderzenia, upadki
  • usterki związane z żywiołami
  • zmanipulowanie danych przez wirusy lub niewłaściwe działania użytkowników
  • błędy zapisu, czy błędy replikacji między jednostkami
  • Uszkodzenia dysków

Niedawno mieliśmy przypadek podobnego serwera w konfiguracji RAID 10. Oczywiście zaczęliśmy naszą pracę od zabezpieczenia danych na poszczególnych dyskach. Niestety okazało się, że dyski mają błędy – spowolnione i nieczytelne sektory. Przy niemałych trudach udało się stworzyć obrazy wszystkich dysków macierzy.

Konfiguracja RAID 10 była oparta o cztery dyski ST4000VN000. Z czego 2 dyski miały sporo błędów sektorowych. Pech chciał, że te dyski pochodziły z jednej gałęzi RAID1.

Skoro już udało się odtworzyć obrazy dysków, kilkukrotnie doczytując brakujące sektory, mogliśmy się zająć rekonstrukcją i odtworzeniem ustawień macierzy RAID oraz odzyskaniem danych.

W naszej ofercie znajdą Państwo usługi odzyskiwania danych z macierzy RAID i serwerów NAS Synology wszystkich typów. Zapraszamy na bezpłatną wycenę.