
Odzyskiwanie danych z kart pamieci i pendrive
Karty pamięci i pendrive to wyjątkowe urządzenia. Z jednej strony są bardzo tanie, z drugiej gdy się uszkodzą, generują bardzo dużo pracy w procesie odzyskiwania danych. W tego typu nośnikach rozróżniamy dwie główne przyczyny utraty danych.
Utrata danych w wyniku formatowania lub skasowania
Odzyskanie danych ze sformatowanych kart pamięci i pendrive jest możliwe o ile nie zostały one nadpisane innymi informacjami. To samo dotyczy danych skasowanych. Są to usługi stosunkowo proste oraz niezbyt kosztowne.
Utrata danych w wyniku uszkodzenia pamięci lub kontrolera
To niestety bardzo powszechne usterki, a odzyskanie danych w takiej sytuacji jest bardzo pracochłonne. Wiąże się to z budową i zasadą działania tych urządzeń. Odzyskiwanie danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive wiąże się z wyczytaniem surowych danych z kości pamięci, po czym należy je odpowiednio ułożyć i oczyścić z informacji serwisowych. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ponieważ kontrolery balansują zużycie komórek i kodują dane, a my musimy ten proces odwrócić i ułożyć w odpowiedniej kolejności dziesiątki milionów bitów.
Odzyskiwanie danych z karty pamięci
Karty pamięci towarzyszą nam wszędzie. Kamery, aparaty, telefony, tablety itp. Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych jest wyposażona w gniazdo karty pamięci. Umożliwia to mobilne przenoszenie danych między urządzeniami. Karta pamięci ma prostą konstrukcję. Składa się z mikrokontrolera, który steruje zapisem i odczytem danych z pamięci NAND oraz gniazda, które wpinamy do czytnika. Niestety ta prosta konstrukcja nie gwarantuje bezawaryjnej pracy. Przyprawia to o poważny ból głowy fotografów, dziennikarzy, likwidatorów szkód itd. Przykładów jest bardzo dużo ale ogólnie rzecz biorąc są to wszystkie osoby, które gromadzą i zapisują swoje dane na takich pamięciach.
Odzyskiwanie danych z pendrive
Pendrive to aktualnie najwygodniejsze urządzenie do przenoszenia danych. Niewielkie rozmiary, uniwersalny port USB czyni to urządzenie niesamowicie przydatnym. Wykorzystują go niemal wszyscy. Niestety przechowywanie swoich danych tylko w jednym miejscu nie jest najlepszym pomysłem. To fantastyczne urządzenie, mimo że jest proste w swojej budowie jest narażone na wiele awarii.
Do najczęstszych uszkodzeń należy ułamanie wtyczki usb oraz przepalenie zabezpieczeń na elektronice czy samego kontrolera. Często ulega awarii oprogramowanie sterujące microkontrolera znajdujące się w pierwszych sektorach Pamięci NAND. Oprócz awarii elektroniczno-programowych, pojawiają się również uszkodzenia logiczne. Przyczyną takiego uszkodzenia może być nieprawidłowe odłączenie pendrive od komputera lub szkodliwe oprogramowanie ( wirusy, trojany itp.)