Dyski SSD firmy WD trafiają na odzyskiwanie danych do naszej firmy dość często. Wiąże się to z ich ogromną popularnością oraz awaryjnością wynikającą ze zużycia kości pamięci.

Na obecną chwilę ( początek 2024 roku) niestety nie ma innej możliwości odzyskania danych z dysków WD Green jak przez odczyt surowych danych z kości pamięci i zdekodowanie ich do użytecznej postaci. Taki proces jest bardzo często stosowany podczas odzyskiwania danych z kart pamięci oraz pendrive. Mimo mniejszych pojemności jest to pracochłonne zajęcie, a przy pojemnościach dysków rzędu 120GB, 240 GB czy 480GB staje się naprawdę wymagający zarówno pod względem nakładów pracy jak i sprzętu potrzebnego do wykonania takiego zlecenia.

Dyski Western-Digital serii Green są oparte o kontrolery firmy Sandisk np: 20-82-00469-2 co w połączeniu z szybkimi i wydajnymi kościami pamięci sprawa, że ich wydajność jest zadowalająca dla większości użytkowników.

Dysk który trafił w nasze ręce został dostarczony do działu naszej firmy zajmującego się naprawami laptopów ( więcej informacji na temat napraw laptopów oraz o świadczonych usługach znajdą państwo na stronie https://www.laptoprepaircenter.pl/ ). Laptop w którym był zainstalowany nie wykrywał dysku i automatycznie wchodził do BIOS. technicy zajmujący się naprawami komputerów szybko zdiagnozowali problem i przekazali dysk do wyceny do naszego laboratorium. Po akceptacji kosztów przez klienta przystąpiliśmy do pracy.

Pierwszym etapem było wylutowanie pamięci i przygotowanie ich do odczytu surowych danych. Przy pojemności dysku 240GB odczyt pamięci zajmuje od 2 do 4 dni

Pamięci z dysku WD GREEN

Kolejny etap jest już bardziej pracochłonny ponieważ należy skorygować błędy odczytu, posegregować bloki danych rozrzucone po kościach pamięci, wybrać z duplikatów te które są ważne dla złożenia poprawnych danych i odtworzyć kolejność ich wykorzystania przez kontroler. Taki proces potrafi trwać od kilku dni w górę i niestety tylko część z tych czynności da się zautomatyzować.

Odzyskiwanie danych metodą Chip-OFF, czyli przez wylutowanie pamięci, odczyt surowych danych i zdekodowanie ich jest bardzo pracochłonny i wymaga dużego doświadczenia oraz zrozumienia budowy i funkcjonowania dysków SSD. Niestety są one produkowane prze wiele firm, technologia SSD wciąż się rozwija a to stawia przed nami kolejne wyzwania. Zalecamy więc robienie systematycznych kopii zapasowych, a w przypadku awarii dysku i chęci odzyskania danych zapraszamy do nas na bezpłatną analizę i wycenę.

Proszę również brać pod uwagę, że tą metodą nie zawsze da się odzyskać dane. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń pamięci, użytego szyfrowania danych, które jest wykonywane przez kontroler, ilości danych na dysku i kilku innych czynników. Niemniej z każdym rokiem nasza firma wprowadza nowe rozwiązania do swojej oferty.