Niemal co dziennie otrzymujemy po kilka zapytań odnośnie naprawy kart pamięci, naprawy pendrive lub prośby o odzyskanie danych z uszkodzonych nośników flash. Klienci opisują różne objawy uszkodzonych nośników a my postaramy się zebrać je w jednym miejscu.

Jak już pisaliśmy dzień w dzień trafiają do nas uszkodzone karty pamięci i Pendrive (zwane pamięciami USB). Najczęściej opisywane objawy to: „karta nie działa, pendrive nie chce się zgłosić w komputerze,  karta jest nie widoczna w telefonie lub komputerze, Pendrive chce się formatować, nie można sformatować karty pamięci albo laptop lub telefon proszą o sformatowanie karty, pendrive się zgłasza ale nie ma pojemności czy pojemność karty jest inna niż powinna.

Nie byłby to problem, ponieważ karty pamięci i pendrive są relatywnie tanie, ale często jednak zapisane są na nich ważne zdjęcia, filmy lub inne wartościowe, z punktu widzenia klienta pliki np. doktoraty, książki, prace magisterskie, projekty, prezentacje itd.

Jakkolwiek użytkownik nie  opisze objawów jakie towarzysza uszkodzeniu pendrive lub kart pamięci dla niego oznacza to jedno – brak dostępu do danych, brak możliwości ich przeglądania czy skopiowania.

Najczęściej spotykamy sytuację, w której po włożeniu karty pamięci do telefonu lub podpięciu za pomocą czytnika do komputera, dostajemy komunikat ” Karta jest uszkodzona – wykonaj formatowanie” . Inną często spotykaną przypadłością jest to że pendrive lub karta pamięci w ogóle nie zgłasza się w komputerze, laptopie lub wyświetla inną pojemność.

Uszkodzenia pamięci flasz- kart pamięci oraz pendrive możemy podzielić na 3 grupy:

  1. Uszkodzenia mechaniczne – Połamane karty czy pęknięte pendrive -y trafiają do nas przynajmniej kilka razy w miesiącu. Zdarzają się również uszkodzenia wynikłe z zalania czy kondensacji wilgoci. Odzyskanie zdjęć, filmów czy dokumentów z tak uszkodzonych kart pamięci czy danych z pendrive zależy od miejsca złamania. W przypadku złamania kości pamięci może się okazać wręcz nie możliwe.
  2. Uszkodzenia logiczne – Takie sytuacje mamy najczęściej w przypadku działania wirusów komputerowych, przypadkowego skasowania plików lub sformatowania pendrive czy karty pamieci. Odzyskanie danych o ile nie doszło do nadpisania komórek pamięci innymi plikami jest w miarę proste a ceny takiego odzyskiwania są przystępne.
  3. Uszkodzenia elektryczne oraz wady pamięci – występują głównie w związku ze zużyciem elementów elektronicznych użytych do produkcji kart oraz z nieodpowiednim użytkowaniem. Karty pamięci oraz Pendrive są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne oraz z czasem zużywają się. Uszkodzeniu ulegają banki pamięci a to prowadzi do braku dostępu do danych. W tych przypadkach jedyną możliwością odzyskania danych z pendrive czy karty pamięci jest wylutowanie kości pamięci, sczytanie zawartości do komputera i ułożenia algorytmu dekodującego. Jest to operacja wymagająca odpowiedniego oprogramowania jak pc3000flash oraz wiedzy na temat działania pamięci nand i stosowanych algorytmów przetwarzania danych. Ze względu na dużą ilość układów i wciąż zmieniającą się technologią, przypadki odzyskiwania danych z pendrive czy kart pamięci są czasem prawdziwym wyzwaniem.

Uwaga: Przestrzegamy przed samodzielnymi próbami odzyskiwania danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive gdyż może to mocno utrudnić pracę laboratorium. proste przypadki odzyskiwania danych to naprawdę niewielkie koszty, a korzystając z usług profesjonalnej firmy, mają Państwo pewność, że zostaną wdrożone odpowiednie procedury. W tym miejscu mogą państwo poczytać jakie przypadki trafiają w nasze ręce.

Odpowiedzmy jeszcze na kilka pytań, które często padają

Jakie karty pamięci są mniej awaryjne, a które się uszkadzają najczęściej

Awaryjność kart pamięci znanych marek jak Transcend, Samsung, Kingston, PNY, Toshiba, Sandisk jest mniejsza niż w kart no name. Karty micro SD ulegają częściej awarii niż ich odpowiedniki normalnej wielkości.

Czy z uszkodzonej karty pamięci lub uszkodzonego pendrive -a da się odzyskać dane?Większość przypadków bo około 90% udaje się odzyskać. Nie zawsze udaje się odzyskać wszystkie dane z takich nośników. Niestety uszkodzonych komórek nie da się naprawić.

Jak naprawić uszkodzonego pendrive lub kartę pamięci?

Niestety nie mam dobrych wiadomości ale poza wyjątkowymi przypadkami naprawa tych nośników jest praktycznie nie możliwa.