Kolejny dysk po recovery wykonanym w autoryzowanym serwisie laptopów trafił w nasze ręce na odzyskiwanie danych – tym razem HP, choć Asus, Lenovo, Dell , Toshiba, Acer czy inne firmy nie czynią tu wyjątku i bez większego problemu odtwarzają recovery usuwając tym samym wszystkie dane klientów.

Jest to już niezliczona ilość historii które wszystkie wyglądają tak samo. Ponieważ jest to już prawdziwa plaga postanowiliśmy napisac kilka słów na temat, jak zapobiegać tej sytuacji.

Zaczyna się prozaicznie awarią laptopa, który jest jeszcze na gwarancji więc naturalnym działaniem jest odesłanie go do autoryzowanego serwisu laptopów. Tam laptop jest naprawiany i niestety bardzo często wykonywane jest przywracanie ustawień fabrycznych tzw. recovery.

I tu zaczynają się problemy klientów ponieważ operacja recovery usuwa wszystkie dane nadpisując ich część. Świadomość klientów jest bardzo niewielka w tym zakresie i naprawdę bardzo rzadko trafiają się osoby, które robią kopię danych przed wysłaniem laptopa do autoryzowanego serwisu. Co jakiś czas trafiają się osoby zlecające nam wykonanie takiej usługi, szczególnie jeśli już kiedyś doświadczyli przykrej sytuacji utraty danych.

W przeciwieństwie do zapobiegliwych właścicieli laptopów, osoby które nie wykonały kopii są częstymi klientami naszego laboratorium odzyskiwania danych po odesłaniu laptopa. W większości przypadków udaje się odzyskać sporą część danych i częściowa strukturę plików i katalogów ale niestety czasami bywa zupełnie inaczej.

Aby zabezpieczyć się przed utratą danych wysyłając laptop do autoryzowanego serwisu należy je skopiować. Jeśli laptop nie działa warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, tym bardziej, że większość nowych dysków ma nowe złącza lub zupełnie inne interfejsy komunikacji jak M.2,  M.2 PCIE,  M.2 NVME czy msata itd. W niektórych przypadkach wręcz nie możliwe jest samodzielne zgranie danych, a w jeszcze innych konieczne jest rozebranie laptopa aby to zrobić.

Jeśli mają Państwo cenne dane na nowym laptopie który wymaga naprawy zapraszamy do nas na zgranie danych. Są to z pewnością znacznie mniejsze koszty niż w przypadku konieczności ich odzyskiwania.