Karty pamięci są bardzo powszechnym nośnikiem danych. Używamy je w telefonach, tabletach, aparatach i innych urządzeniach. Są małe a ostatnie konstrukcje oszałamiają pojemnością.

Ale jak każdy nośnik potrafią się zepsuć i np. nasze zdjęcia z wakacji w jednej chwili przepadają. Czy na pewno?Ostatnio w moje ręce trafiła karta pamięci Sandisk Extreme Pro 16GB. Co więcej okazało się że była to Chińska podróbka ale o dziwo wytrzymała klientowi wiele lat. Karta z dnia nadzień przestała jednak działać, a zapisane na niej zdjęcia przepadły. Jak się okazało nie do końca. Jestem w trakcie pisania obszernego artykułu na temat odzyskiwania danych z kart pamięci, pendrive, dysków ssd i innych nośników flash ale ponieważ był to ciekawy przypadek, chciałem się z państwem podzielić kilkoma uwagami. Ponad 95% zdjęć udało się odzyskać w tym zleceniu a oto kilka informacji na temat samego procesu.

Zapis danych w pamięciach flasz stosowanych w tego typu nośnikach danych odbywa się za pomocą mikrokontrolera. Niestety nie jest to zapis liniowy a z chęci poprawy szybkości producenci stosują różnego rodzaju działania matematyczne, od najprostszych po bardziej skomplikowane.

Sam proces odzyskiwania danych sprowadza się do dwóch zasadniczych kwestii.

Pierwsza to wyczytanie danych z pamięci bez błędów – co w przypadku jej uszkodzenia wcale nie jest takie proste.

Druga to odgadnięcie jakie działania zastosował do ich zapisu producent. A może być ich całkiem sporo: Od prostego dzielenia, sumowania i mnożenia po bardziej skomplikowane działania typu XOR, rotacje bloków, przemieszczanie danych, inwersje itd. Wszystkich obecnie rozpoznanych działań jest około 20 z czego często od 5 do 8 jest wykorzystywanych podczas zapisu danych. Co dodatkowo utrudnia zadanie to fakt iż technologia wciąż się rozwija i musimy coraz więcej się uczyć i poświęcać coraz więcej czasu na takie zlecenia. Tak wiec przed osobami zajmującymi się odzyskiwaniem danych z kart pamięci, pendrive czy dysków SSD staje nie lada wyzwanie.

Aby ograniczyć możliwość utraty danych jednym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się częste robienie kopii zapasowej. W przypadku jej braku i utraty danych zapraszamy na bezpłatną wycenę. Często dostajemy również zapytanie o naprawę kart pamięci. Niestety jest to nie bardzo możliwe. Technologia budowy kart jest taka, że nie pozwala na skuteczny proces naprawy. Niemniej jednak z około 90% uszkodzonych kart pamięci SD, micro SD, CF dane udaje się odzyskać.