Serwery NAS QNAP, WD, Synology, Zyxel, Asustor, Lacie, Seagate, D-Link i inne konstrukcje bazują na macierzach RAID. Reklamowane są jako bezpieczne rozwiązania, co często powoduje konieczność odzyskiwania danych, bo użytkownicy rezygnują z jakiejkolwiek formy backupu.

Dla czego tak się dzieje? przede wszystkim z powodu reklamy: W większości z nich nawet jeśli nie wprost to w pokrętny sposób budowane jest fałszywe przekonanie, że serwery NAS (sieciowe dyski twarde) są bezpieczne. Robi się to np. przez podkreślenie, że zastosowane dyski są specjalnie konstruowane do takich rozwiązań, że ich żywotność jest większa ( większa nie oznacza wieczna), że dyski pracują np w oparciu o bezpieczną konfigurację RAID 1, RAID 5 czy RAID 6, że nawet jak jeden dysk w takiej macierzy się uszkodzi to dane są bezpieczne co niestety nie jest pełną prawdą.

Na samym początku należy zaznaczyć, że macierze tego typu pracują często po 24h na dobę, czasem podczas sprzątania, a może nawet częściej niż czasem są przestawiane, podnoszone, pukane itd. Czasem użytkownik podłączy inny zasilacz np od laptopa i zamiast 12V urządzenie otrzymuje 19V itd. Niebezpieczeństw jest wiele, a największym jest czas. Dyski twarde zamontowane w serwerach NAS nie są wieczne. I nawet zastosowanie dysków WD RED przeznaczonych do takich rozwiązań nie załatwia sprawy. Czas powoduje ich zużycie i nawet jak to będą 3 dyski w RAID 5 to będą się one zużywały w porównywalnym stopniu. Ciekawą sytuację jaką obserwujemy jest, to że tego typu dyski w małych firmach często są umieszczone gdzieś pod biurkiem i narażone na kopniaki pracowników -to naprawdę nie jest miejsce dla takich urządzeń, tym bardziej że są to rozwiązania sieciowe i mogą zostać zainstalowane niemal w dowolnym, bezpiecznym miejscu.

Do naszego laboratorium trafia wiele zleceń z opisanymi wyżej historiami w których to wszystkie dyski mają jakieś większe lub mniejsze problemy. W rozwiązaniach korporacyjnych dyski w macierzach są co jakiś czas wymieniane w/g założonego planu. dodatkowo są robione kopie zapasowe danych, co przez użytkowników domowych lub w małych firmach jest pomijane.

Jednym z problemów jakie napotykamy podczas odzyskiwania danych z serwerów NAS jest zastosowanie modyfikowanej wersji linuksa z systemem plików EXT2, EXT3, EXT4. Są to bardzo wrażliwe systemy plików na braki w miejscach przechowujących informacje o strukturze plików i katalogów na dyskach. Nawet niewielka ilość Bad Sektorów w tych miejscach może spowodować, że odzyskiwanie danych z pełną strukturą nazw może być nie możliwe.

Jednym z częstszych pytań jest również: czy naprawa serwera NAS lub macierzy Raid jest możliwa? Generalnie tak. W większości serwerów NAS uszkodzeniu ulegają dyski więc ich wymiana i instalacja od nowa oprogramowania jest rozwiązaniem, które naprawi Wasz serwer. Niemniej jednak taka naprawa nie przywróci danych – trzeba je niestety odzyskać za pomocą odpowiednio dobranych procedur i narzędzi.

Biorąc pod uwagę konstrukcję serwerów NAS zalecamy mimo wszystko wykonywać sukcesywnie kopie zapasowe swoich najważniejszych danych. W przypadku awarii zapraszamy na bezpłatną wycenę. Więcej na Odzyskiwanie danych z macierzy RAID.