Pendrive jest wykrywany przez Windows, system sugeruje sformatowanie, nie widzi pojemności pamięci w systemie, pendrive jest złamany, po podłączeniu do USB pendrive nie jest rozpoznawany.

To tylko kilka przykładów na to z jakimi problemami niemal codziennie trafiają do nas użytkownicy tych małych pamięci przenośnych. Niestety ich trwałość nie jest wieczna. Najczęściej uszkodzeniu ulega pamięć flash lub kontroler, którego zadaniem jest umożliwienie komunikacji między pamięcią a komputerem. Jak już pisaliśmy w artykule o odzyskiwaniu danych z kart pamięci kontroler wykonuje różnego rodzaju operacje matematyczne podczas zapisu i odczytu danych. W dużym uproszczeniu można by to nazwać szyfrowaniem, choć nie do końca jest to zgodne ze stanem faktycznym.

W przypadku uszkodzenia pendrive jedyną metodą jest przeważnie wylutowanie pamięci flash, sczytanie jej zawartości do komputera i za pomocą specjalnego oprogramowania ułożenie algorytmu dekodującego. Czynności do wykonania przy takim dekodowaniu jest cała masa i niedługo opiszemy pełen proces na naszym blogu. Niestety, ze względu na technologie, naprawa Pendrive jest praktycznie nie możliwa, a biorąc pod uwagę ich niską cenę nieopłacalna. Większość zleceń udaje się jednak zakończyć odzyskaniem danych.

Pendrive to bardzo powszechne urządzenie, często przenoszone, podłączane do komputera i niestety przez wielu użytkowników traktowane jak o jedyne miejsce przechowywania danych. Wielokrotnie odzyskiwaliśmy z pendrivów prace magisterskie lub licencjackie, doktoraty, badania naukowe, bardzo ważne dane firmowe, projekty, zdjęcia itd. To urządzenie naprawdę nie jest przeznaczone do tego aby było jedynym miejscem w którym przechowujemy pliki.

W przypadku problemów niezależnie od tego czy posiadają państwo Pendrive Kingston, Sandisk, Samsung, Toshiba, Transcend, AData, GoodRam, Patriot, czy jest to jakaś reklamówka zapraszamy na bezpłatną wycenę możliwości odzyskania danych.