Po wprowadzeniu na rynek Windows 10 zaczął się niezbyt dobry okres dla Microsoftu. Wielu użytkowników tego właśnie systemu zaczęło zgłaszać poważne problemy z aktualizacjami oraz ze stabilnością działania tego systemu.

Aktualizacje Windows 10  zamiast stabilnie poprawiać błędy, przysparzają naprawdę wiele problemów. W niektórych przypadkach nawet unieruchamiając komputery. Ale to dopiero czubek góry lodowej.

Do naszej firmy zgłasza się bardzo wiele osób, którym po aktualizacji:

  • Windows wchodzi w tryb automatycznej naprawy
  • Komputer uruchamia się po czym wyświetla niebieski ekran i resetuje się bez przerwy
  • Kręci się kółko uruchamiania Windows przez kilka godzin ale system się nie uruchamia
  • Giną dane z pulpitu czy moich dokumentów
  • System po uruchomieniu wyświetla czarny ekran i nie można się zalogować

Szczególnie niebezpieczne jest to przy dyskach SSD, które współpracując z komendą TRIM potrafią wyczyścić spore ilości danych.

Oczywiście aktualizacje potrafiły zrobić wiele złego, ale problemów też przysparzały związane z nimi systemowe zmiany. Zmiany plików systemowych, sterowników, rejestrów i usług systemowych obarczone były sporymi błędami.

Windows  10 został wyposażony w  skomplikowane systemy automatycznej naprawy.

Niestety często zdarza się , że pomimo zaawansowanych funkcji naprawy Windows przestaje się uruchamiać lub resetuje się non stop w pętli, bez możliwości dostępu użytkownika do swoich danych. Najczęściej przyczyną takiej awarii systemu może być problem zmiany sterowników, które są niedopasowane lub niewłaściwe i powodują błędy systemu podczas  uruchamiania. Powodem uruchomienia automatycznej naprawy, może też być defekt sprzętowy samego komputera, błąd wynikający z uszkodzenia pamięci RAM lub dysku, albo uszkodzenie plików systemowych.

Ze względu na duże rozbieżności i praktycznie nieograniczone przyczyny, każdy przypadek awarii Windowsa winien być wnikliwie zanalizowany pod kątem symptomów.

Jeżeli nastąpi jakaś niezgodność lub awaria, Windows zapewne wtedy przystąpi do naprawy automatycznej. Jeżeli się ona nie powiedzie, można ewentualnie ręcznie wykonać  kilka procedur pozwalających na naprawę Windowsa 10.

W ramach tych procedur naprawczych trybu awaryjnego, uzyskuje się dostęp do rozszerzonych narzędzi  systemowych. Umożliwiają one w ramach naprawy  uruchomienia mechanizmu przywracania systemu oraz ostatniej poprawnej konfiguracji. Warto wtedy wybrać taki punkt w czasie, gdzie jesteśmy pewni , że komputer działał poprawnie.

Niestety narzędzia naprawy systemu nie zawsze są skuteczne i doprowadzą do uruchomienia Windows 10.  Sytuacja taka może się wydarzyć np. z powodu uszkodzonych plików systemowych, które znajdują się na bad sectorach dysku.

Jeżeli system nie będzie w stanie naprawić się sam, a powód awarii będzie nieznany, być może będzie konieczna instalacja systemu od początku. Naszym zdaniem to najlepsza metoda na błędy systemu. Przed instalacją nasz serwis sprawdza poszczególne podzespoły komputera, by być pewnym, że problem się nie powtórzy. Jeżeli któryś z elementów komputera wykazuje niewłaściwe parametry należy go bezwzględnie wymienić. Np. w przypadku dysku , który ma zbyt długie czasy dostępu do sektorów  warto go wymienić, gdyż stan dysku szybko może się pogorszyć, a dane mogą być narażone na utratę. Zalecamy wtedy wymianę takiego dysku na półprzewodnikowy, który będzie znacznie bardziej wydajny i odporny na uszkodzenia fizyczne.

Po instalacji najnowszej wersji systemu Windows 10 na nowym dysku SSD, znacznie zwiększy się komfort pracy na komputerze. Po reinstalacji pozbywamy się również większości błędów , które mogły się z czasem nawarstwić.

Jeżeli kondycja starego dysku na to pozwala, zabezpieczamy również dane użytkownika, a następnie  wgrywamy na nowy dysk. Klient ma więc dostęp do swoich zdjęć, filmów , dokumentów, muzyki oraz danych poczty.