Niemal każdego dnia dostajemy po kilka zapytań odnośnie naprawy dysków twardych. To po upadku, to z uszkodzonymi głowicami czy z innego powodu, klienci chcą naprawić dysk ponieważ wydaje się że to pozwoli odzyskać dane z uszkodzonego dysku.

Fakt do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków naprawia się je, a może lepszym określeniem i w pełni oddającym sytuację będzie stwierdzenie, że dyski się uruchamia do odzyskiwania danych. Naprawa w potocznych rozumieniu czy to dysku twardego, dysku zewnętrznego czy dysku SSD nie jest możliwa i trzeba to wyraźnie podkreślić.

Dyski Twarde – Naprawa uszkodzonego dysku twardego jest nie możliwa z kilku względów. Przede wszystkim jest to związane ze sposobem produkcji tych nośników. Są one najpierw składane, po czym są uruchamiane i kalibrowane co sprawia, że każdy dysk, jeśli nawet jest takiego samego modelu, jest inny. To z kolei przekłada się na problemy ze znalezieniem odpowiednich części oraz na koszty odzyskiwania danych. Trochę inna sytuacja ma się w przypadku uszkodzenia elektroniki dysku twardego. W takich przypadkach czasem można mówić o naprawie dysku, niemniej jednak nie powinno się takiego dysku używać i nie praktykuje się takich napraw. Z naszych statystyk wynika że ponad 60% dysków w których została naprawiona elektronika wraca po pewnym czasie z uszkodzonymi głowicami. Wynika to z technologii, ponieważ na ramieniu głowicy dysku twardego zamieszczony jest tzw. PREAMP. Jest to niezwykle delikatny wzmacniacz małych sygnałów elektromagnetycznych odczytywanych przez głowice dysku z talerzy. Te układy podczas awarii elektroniki często ulegają wstępnemu uszkodzeniu. Pozwala to na odzyskanie danych po naprawie elektroniki dysk ale nie gwarantuje długotrwałej pracy i bezpiecznego używania

Dyski zewnętrzne – Sytuacja z naprawą dysków zewnętrznych USB jest identyczna jak dysków twardych ponieważ poza interfejsem USB niczym się nie różnią. Nadmienię tylko, że dyski przenośne mają więcej uszkodzeń mechanicznych ze względu na charakter pracy.

Dyski SSD – Naprawa dysków SSD również jest nie możliwa jeśli ulegną one uszkodzeniu. Technologia budowy kości pamięci sprawia, że mają one ograniczoną ilość zapisów i odczytów. Większość awarii dysków SSD jest związana właśnie ze zużyciem kości pamięci. Ponieważ są na nich zapisane nie tylko dane ale również część informacji serwisowych wymiana takich kości jest nie możliwa a już tym bardziej nie da to nic jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD.

Tym artykułem chcieliśmy wyjaśnić kilka kwestii odnośnie skutecznej możliwości naprawy dysków twardych oraz SSD. Nadmienimy również, że wszelkiego rodzaju programy do naprawy dysków twardych tak naprawdę nic nie dają. Prawdziwa naprawa Bad sectorów jest nie możliwa. Wspomniane programy jedynie je ukrywają a jeśli dysk zaczyna się psuć to jest to proces nieodwracalny.