O objawach uszkodzonego pendrive, czyli o tym jak zgłasza się z zerową pojemnością, lub komputer chce go formatować pisaliśmy już w tym artykule. Tu zajmiemy się tematem odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive aby nasi klienci mieli możliwość zaznajomić się z tą problematyką.

Budowa pendrive czyli wykorzystanie pamięci flash determinuje proces odzyskiwania danych w przypadku awarii. Mianowicie pozostaje właściwie jedna metoda tzw. CHIP-OFF. Polega ona na tym, że z urządzenia wylutowuje się kość pamięci sczytuje jej zawartość do komputera i za pomocą specjalnego oprogramowania odtwarza algorytm dekodujący. Można by powiedzieć w takim razie, że odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive jest prostą czynnością i powinno być tanie. Niestety to bardzo mylne ponieważ proces odzyskiwania danych determinuje kilka czynników.

Pierwszy z nich to odczyt pamięci. Jeśli pamięć występuje jako oddzielny chip można ją odczytać za pomocą specjalnego czytnika. W większości przypadków awaria pendrive jest wynikiem uszkodzenia banków pamięci co daje nam niekompletny obraz. Ostatnio opracowane metody odczytu kości pamięci pozwalają na skuteczniejsze odczytanie danych z uszkodzonych pamięci flash ale często niestety jest to nie wystarczające. Większe problemy z odczytem zawartości pamięci pendrive mamy w przypadku nośników wykonanych w technologii monolitycznej. W takiej sytuacji musimy znaleźć piny technologiczne i wlutować w nie przewody. Mnogość rozwiązań powoduje jednak, że znalezienie który pin odpowiada za dany sygnał jest naprawdę kłopotliwa. Wielu producentów jak Kingston, Sandisk, A-data, Patriot, OCZ, Toshiba, Samsung, Goodram, Transcend coraz częściej stosuje te technologie bo są tańsze i pozwalają zbudować mniejsze urządzenia. Proces odczytu pamięci pochłania naprawdę dużo czasu jeśli dane odzyskane z uszkodzonego pendrive maja być w dużej części kompletne i zdatne do użytku.

Druga poważna przeszkoda w odzyskiwaniu danych z uszkodzonego pendrive to zbudowanie algorytmu pozwalającego zdekodować dane. O ile w pierwszych konstrukcjach było to przeważnie kilka działań matematycznych pozwalających na odtworzenie danych np w ciągu dwóch dni to obecne konstrukcje przypominają wymysły szalonych konstruktorów. Ciężko to nawet wytłumaczyć ale poziom skomplikowania algorytmu rośnie wykładniczo każdego roku. Nie wiadomo czym to jest spowodowane ponieważ z logicznego punktu widzenia każda operacja spowalnia zapis i odczyt danych, a jednak z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Odzyskiwanie danych z uszkodzonych pendrive naprawdę potrafi zutylizować ogromne ilości czasu. Czasu, za który płaci klient.

Wiele osób traktuje pendrive jako bezpieczny nośnik dla swoich danych, a część z nich przetrzymuje pliki tylko tam. To niestety skutkuje poważnymi konsekwencjami w przypadku uszkodzenia pendrive. Pierwsze oznaki awarii to np. informacja że nośnik jest uszkodzony i wymaga naprawy, komputer chce na siłę formatować pendrive, zgłaszanie się z zerową pojemnością lub komputer nie widzi nośnika po podpięciu go do usb.

Pełną ofertę odzyskiwania danych z pendrive znajdą Państwo tu. A wszystkim, którzy nie utracili jeszcze danych zalecamy systematyczne kopie zapasowe.