Właśnie trafił do nas kolejny dysk SSD M.2 oparty o kontroler SandForce. Początkowo po opisie jaki przedstawił klient myśleliśmy, że uszkodzeniu uległa jakaś kość pamięci, i że to z tego powodu dysk zachowuje się bardzo dziwnie.

Niby zgłasza się w komputerze ale po chwili się zawiesza i nic nie można z niego odczytać. Szybkie podłączenie do PC3000SSD potwierdziło objawy opisane przez klienta. Ku zaskoczeniu okazało się, że dysk jest oparty o kontroler SandForce, który niejednokrotnie uniemożliwił odzyskanie jakichkolwiek danych z uszkodzonego dysku SSD.

Tym razem było jednak inaczej. Na całe szczęście klient dostarczył dysk w początkowej fazie uszkodzenia i dzięki kilku zabiegom byliśmy w stanie go uruchomić. Obecnie dysk się wyczytuje przy użyciu kontrolera PC3000SSD oraz oprogramowanie Data Extraktor.

Niektóre miejsca czytają się bardzo wolno, ale wygląda na to, że zlecenie zakończy się pełnym sukcesem. Koszt tej usługi wyniesie 500 zł netto. W większości przypadków Cena oscyluje między 1500 a 3000 zł netto. Jak widać nie jest to astronomiczna kwota, ale to również zasługa klienta, który nie skorzystał z super porad typu zeskanuj dysk programem takim a takim lub sprawdź za pomocą 50 programów czy uda się odzyskać dane.

Gdyby skorzystać z tych internetowych porad, błędy zaczęłyby się mnożyć, a firmware dysku zablokowałby się w stopniu uniemożliwiającym jakikolwiek dostęp do danych. Kontroler SandForce ma niestety takie przypadłości. Więcej możecie Państwo poczytać w artykule o odzyskiwaniu danych z dysków SSD.

W przypadku problemów z dyskiem twardym czy to SSD, USB, czy zwykłym talerzowym, zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę.