Artykuł ten dedykujemy dyskom Seagate Expansion, które stanowią sporą część zleceń odzyskiwania danych naszego laboratorium.

Dyski Seagate Expansion to dodatkowa zewnętrzna pamięć masowa do rozbudowy pojemności dysków komputera, która pozwala zwiększyć przestrzeń dyskową do przechowywania kopii zapasowych i ważnych danych z innych urządzeń. Dzięki takim dyskom zewnętrznym można łatwo przenosić pliki z komputera na inny komputer oraz tworzyć kopie zapasowe. Instalacja serwera jest łatwa i intuicyjna. Wystarczy podłączyć urządzenie do zasilacza, a następnie do portu USB komputera, a system operacyjny automatycznie wykryje pamięć i zainicjuje jako dodatkowy dysk. Nie ma zatem, potrzeby instalowania żadnego oprogramowania. Wystarczy zrobić kopiuj – wklej i dane przeniesione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego portu USB 3.0 transfer plików jest bardzo szybki.

Wielu użytkowników wykorzystuje te urządzenia jako backup danych ze swoich innych urządzeń – telefonów, laptopów, komputerów czy dekoderów. Ludzie współcześnie gromadzą coraz więcej danych na swoich urządzeniach, więc wykorzystują takie zewnętrzne dyski do przetrzymywania danych, które nie mieszczą się już w telefonie czy laptopie, zwalniając miejsce na bieżące pliki. Na tych dyskach znajduje się więc, przeważnie całe życie i praca użytkowników z wielu lat.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wewnątrz obudowy Expansion znajduje się normalny dysk talerzowy HDD 3,5” o pojemności zależnej od wersji urządzenia.

Niestety przenośność tych dysków i ich kompaktowe rozmiary, to przyczyna wielu awarii. Użytkownicy przetrzymują i użytkują je często w nieodpowiednich warunkach. Dyski te nie są przystosowane do ciągłej pracy, pracy w podwyższonych temperaturach, wstrząsów, uderzeń i wibracji, które muszą znosić. Często takie dyski pracują gdzieś pod biurkiem, nie są w ogóle wyłączane, a temperatura otoczenia pozostawia wiele do życzenia. Wówczas dużo szybciej się zużywają o czym pisaliśmy w artykule o żywotności dysków twardych. Głowice przestają spełniać fabryczne parametry, a na talerzach pojawiają się błędy.

Dużo takich dysków zewnętrznych trafia do nas w celu odzyskania danych, które użytkownicy  gromadzili przez lata i były one jedyną kopią najcenniejszych rzeczy. Wtedy te dyski Przeważnie wymagają wyczytywania danych w trybie serwisowym chyba, że głowice  zdążą się już uszkodzić na tyle , i trzeba je wymienić, co dla dysków firmy Seagate jest wyjątkowo skomplikowane.

Jeżeli głowice są jeszcze na tyle sprawne, aby software’owo skorygować ich parametry, dane odczytuje się sektor po sektorze za pomocą specjalnego kontrolera, współpracując z  firmware dysku lub wprowadzając go w tryb serwisowy. Takie odzyskiwanie może być bardzo żmudne i kosztowne (dysk 4TB ma np. 8 mld sektorów). Przy powolnym odczycie sektora, na pierwszy rzut oka widać ile pracy i czasu trzeba w to włożyć

Jeżeli głowice są uszkodzone – rodzi się inny problem. Przed wyczytywaniem posektorowym trzeba znaleźć i dopasować odpowiednie głowice. Jest to dość skomplikowany proces, bowiem nowe głowice trzeba przełożyć ze sprawnego dysku. Często trzeba rozebrać kilkanaście dysków tego samego typu, żeby znaleźć odpowiednie. Głowice, głowicom nierówne. Głowice ze względu na swoje parametry odczytu, ściśle muszą być dopasowane do danego urządzenia, współpracować z elektroniką dysku i poradzić sobie z odczytem danych analogicznie do oryginalnych głowic.

Najgorzej sytuacja się ma kiedy dysk zewnętrzny ma uszkodzenia powierzchni magnetycznych. Wtedy niestety z tych powierzchni nie da się już odczytać danych.

Reasumując:

- dysk zewnętrzny powinien być podłączony tylko wtedy, kiedy naprawdę z niego korzystamy. Należy pamiętać, że taki podłączony dysk cały czas pracuje, nawet jak z niego nie korzystamy

- dobrze jest go używać w dobrze wentylowanym miejscu, w szczególności, podczas zapisu lub odczytu dużej partii danych

- unikać przenoszenia podczas pracy i w żadnym razie nie uderzać w urządzenie. Dysk HDD jest bardzo precyzyjnym i delikatnym mechanizmem. Zwłaszcza podczas pracy łatwo go uszkodzić.

Odzyskiwaliśmy już dane z całej rodziny dysków Expansion:

STEB4000100 STEB5000100 STEB6000403 STEB8000402 STEB10000400 STEB12000400 STEB14000400