Ostatnimi czasy odbieramy dość dużo telefonów od klientów, których dyski twarde teoretycznie zgłaszają się w komputerze ale nie montują voluminów w Windows lub partycja ma status RAW.

Co się dzieje z tymi dyskami?Częsta przyczyną takiego stanu jest uszkodzenie fizycznej struktury nośnika czyli powstawanie bad sectorów. Wiąże się to z tym, że podczas próby odczytu informacji z talerza dysku czy z uszkodzonej komórki pamięci flash system nie dostaje żadnej informacji. To powoduje, że system nie wiej jakiego typu jest partycja i nie potrafi jej poprawnie zładować i zamontować. Z punktu widzenia użytkownika to po prostu brak dostępu do danych. 

W takich sytuacjach często udaje się odzyskać dane małym kosztem, bywa jednak, że pewne czynności podejmowane przez użytkowników utrudniają ten proces, a należą do nich przede wszystkim próby skanowania i sprawdzania struktury dysków. W przypadku uszkodzenia struktury talerzy może dojść do dodatkowych uszkodzeń. Często zdarza się, że klient zgłasza iż na jego dysku było kilka tysięcy uszkodzonych sektorów ale on nie może nic z dysku wykopiować. Przy odzyskiwaniu danych okazuje się że ilość bad sectorów wzrosła do milionów. Aby obniżyć ryzyko najlepiej nie podejmować dodatkowych czynności naprawczych. Profesjonalne oprogramowanie do odzyskiwania danych ma funkcjonalność ustawioną przede wszystkim na zabezpieczenie danych a nie sprawdzanie stanu dysku.

Spotykamy również przypadki uszkodzeń jednej z kliku głowic dysku co objawia się również załadowaniem dysku jako partycji RAW. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z dostępem do danych zapraszamy na bezpłatną wycenę.