Choć Dyski HDD, ostatnimi czasy ewoluowały, to jednak ich podstawowa zasada działania nie uległa zmianie. Nadal opiera się ona na wirujących talerzach magnetycznych nad którymi zawieszone są na poduszce powietrznej,

na specjalnych ramionach, głowice. Mimo, że upłynęło tyle lat od projektu pierwszego dysku magnetycznego, główne parametry nie uległy wielkiej poprawie. Mechanizm dysku HDD, choćby był najlepszy, zawsze ma pewne ograniczenia. Dysk HDD zanim przejdzie w stan gotowości musi przeprowadzić szereg procedur:

 - Załadować firmware,

 - uruchomić talerze i rozpędzić je do nominalnej prędkości,

 - wypozycjonować głowice

 Dopiero po przejściu tych czynności zgłasza się w komputerze i może odczytywać i zapisywać dane. Niestety te procedury pochłaniają sporo czasu. Nawet jeżeli dysk pracuje pozycjonowanie głowicy nad odpowiednimi sektorami rozpędzonego talerza musi trwać.

Dlatego Dyski HDD stosowane w komputerach powszechnego użytku mają swoje ograniczenia jeżeli chodzi o obciążenie transferem danych i prędkością interfejsu.

Dyski SSD dla odmiany nie mają żadnych ruchomych elementów , a zapis i odczyt danych odbywa się za pomocą elementów elektronicznych czyli praktycznie przechodzi w tryb gotowości natychmiast. Zapis i odczyt danych realizowany jest w kościach pamięci, które zarządzane są specjalnym kontrolerem. Jak się można domyślić cały proces realizacji zapisu i odczytu danych jest wielokrotnie szybszy.

Dysk SSD ładuje firmware i od razu jest gotowy do pracy. Zapis i odczyt danych odbywa się za pośrednictwem kontrolera. Zapisywane dane są dzielone na odpowiednie fragmenty i są rozkładane na wszystkie kości pamięci. Dodatkowo w dyskach SSD stosuje się specjalny bufor pamięci, który ma przyspieszyć pracę dysku.

Obecnie funkcjonujące systemy operacyjne i aplikacje bardzo obciążają jednostkę pamięci. Dużo ich funkcji realizowanych jest w tle (np. aktualizacje). Jeżeli urządzenie pamięci nie jest wystarczająco wydajne, wówczas praca całego systemu mocno zwalnia. Mimo, że komputer ma dobre parametry i ma spory zapas mocy obliczeniowej, to taka jednostka pamięci może go bardzo ograniczać. Wielu użytkowników dziwi fakt, że dysk HDD może być wąskim gardłem komputera.. Przez niego komputer nie może rozwinąć pełnej mocy obliczeniowej.  Dysk HDD, jak już wspomniałem, ma swoje ograniczenia i przy dużym i ciągłym obciążeniu transferem danych systemu i aplikacji, zwyczajnie nie daje rady.

Jak już wcześniej zaznaczyłem - Dyski SSD nie mają elementów mechanicznych, dlatego też są odporne na wstrząsy i urazy mechaniczne. Mają dużą tolerancję temperatur i pobierają sporo mniej prądu. To niewątpliwe zalety, których nie da się podważyć. Z pełną odpowiedzialnością, polecamy więc wymianę dysku HDD na SSD. Komputer, nawet kilkuletni sporo zyskuje na wydajności, a gotowość do pracy systemu, to zaledwie kilkanaście sekund.

Mimo tych wszystkich zalet, trzeba brać pod uwagę, że dysk SSD, to tylko oprogramowane urządzenie elektroniczne, które zawsze może się zepsuć. Nie należy ufać im bezgranicznie. A kopie danych przetrzymywać raczej na dysku talerzowym HDD, który doskonale nadaje się na backup.

Warto również podkreślić, że obecne laptopy nie różnią się aż tak bardzo wydajnością od nowych konstrukcji jeśli chodzi o procesor czy ram. Największe różnice wpływające na ich szybkość działania wynikają z zastosowania dysków SSD. Zapraszamy do naszego serwisu jeśli mają Państwa komputer lub laptop działa zbyt wolno. Nasi technicy sprawdzą co się dzieje i zaproponują optymalne rozwiązanie. Więcej informacji na stronie https://www.megaserwis.com.pl