System NAS (Network Attached Storage) to sieciowe urządzenie pamięci masowej, umożliwiające przechowywanie i uzyskiwanie dostępu do danych z każdego miejsca na świecie przez upoważnionych użytkowników.

Urządzenia te zostały zaprojektowane raczej dla indywidualnych użytkowników i małych firm. Obecne systemy NAS, to tak jakby posiadanie prywatnej chmury w domu czy w biurze. Serwer NAS jest szybki, tani, daje podobne korzyści, co chmura publiczna, ale jest na miejscu, co zapewnia dużo większą kontrolę.

Popularność tego typu rozwiązań rośnie. Nie bez przyczyny. Serwery te, choć niepozorne, potrafią już bardzo wiele – umożliwiają ciągły dostęp do danych, uniwersalność, łatwość zarządzania, pracę zespołową, automatyczne kopie zapasowe, biblioteki multimediów i wysoki transfer danych.

Serwery te są wyposażone też w specjalne dyski, które  charakteryzują się innymi cechami niż zwykłe dyski HDD:

  • Są przystosowane do ciągłej pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
  • Mają specjalne oprogramowanie firmware przystosowane do optymalizacji pracy w macierzy RAID
  • Czujniki RV, które wykrywają najdrobniejsze wstrząsy i kompensują drgania powstające w wyniku ruchu obrotowego poszczególnych dysków, eliminując możliwość powstawania „dominowych” wibracji w wielownękowych systemach NAS. Takie nakładanie się wibracji może powodować zakłócenia w pracy dysków.
  • Wykonanie ze specjalnych, dużo trwalszych materiałów zapewniający wytrzymałość nawet przy bardzo dużych obciążeniach. Zarządzanie temperaturami podzespołów.
  • Specjalne wbudowane Oprogramowanie do monitorowania dysków NAS

Nie są to, więc zwykłe dyski takie jak do komputerów.

NASy Wyposażone w dwa lub więcej dysków (w odpowiedniej konfiguracji np. RAID1) wykonują kopię danych na obu dyskach, co może zapewnić użytkownikowi, jakie takie zabezpieczenie danych. Oczywiście nie wolno ufać zapewnieniom producentów, że taka konfiguracja jest doskonałym zabezpieczeniem danych, bo daje to tylko złudne poczucie bezpieczeństwa.

Serwery NAS stały się popularne ze względu na niskie koszty implementacji, łatwość obsługi (nie wymagają zaawansowanej konfiguracji), uniwersalności, dużej pojemności i sporym możliwościom multimedialnym. Mogą nawet stać się centrum rozrywki, z którego można udostępniać multimedia dla wybranych użytkowników i urządzeń.

Nie należy jednak zapominać o przyzwoitym backupie, bo żadne tego typu urządzenie nie jest do końca bezpieczne dla naszych danych.