Skasowanie plików lub katalogów to częsty problem naszych klientów. Niestety dyski SSD nie dają nam możliwości odzyskania danych w przypadku ich skasowania i wiele osób niestety traci je bezpowrotnie.

Aby zrozumieć w czym tkwi problem z odzyskiwaniem skasowanych danych z dysków SSD należy przywołać zasadę działania dysku SSD.

Jest to dysk który zapisuje informacje zero jedynkowo w komórkach pamięci czyli w bramkach upakowanych w kościach pamięci. Dla uproszczenia przyjmijmy, że bramka może mieć stan wysoki „1” lub niski „0”

Jedna linia upakowanych bramek w kości pamięci to tak zwana „strona” a strony są łączone np. po 64, 128 lub 256 w „banki danych”

Z założenia technologii SSD wynikało, że nośniki mają być znacznie szybsze zarówno w trakcie odczytu jak i zapisu. O ile odczyt jest szybki z założenia to z zapisem nie było już tak różowo szczególnie przy często zmieniających się danych.

Aby temu zapobiec konstruktorzy wymyślili, że zapis będzie możliwy dla całych stron a skasowanie danych dla całych banków. W związku z tymi założeniami została opracowana komenda TRIM, która przy skasowaniu pliku lub większej ilości danych sprawdza które banki są wypełnione w całości i czyści je wpisując „0” do wszystkich komórek.

Taka funkcjonalność pozwala na szybkie przyjęcie nowych informacji.

Jak to się ma do odzyskiwania skasowanych danych z dysków SSD?

Niestety niezbyt dobrze. Jeśli dane zostaną skasowane komenda TRIM wysłana przy tej okazji wyczyści informacje które znajdowały się komórkach zajętych przez kasowane pliki. To oznacza, że nawet jeśli w bazie plików znajdziemy odniesienie do starego położenia pliku to jego zawartość będzie wypełniona „0” lub innymi informacjami jeśli kontroler zdąży coś już w to miejsce wpisać, np. balansując zużycie komórek.

Na rynku reklamowanych jest kilka programów do odzyskiwania danych z dysków SSD, ale tak naprawdę na niewiele się one zdadzą w takiej sytuacji. CO najwyżej możemy odzyskać pliki przeniesione do kosza, ale taką funkcjonalność daje nam też system operacyjny zarówno Windows jak i Mac OS

Zanim skasujemy coś z dysku SSD warto się dziesięć razy zastanowić, bo operacja w właściwie zawsze jest nieodwracalna. Jeśli dane, których używamy są wartościowe to zalecamy wykonanie kopii zapasowej na zewnętrzny dysk.

Jeśli mają Państwo inny problem z dyskiem SSD zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków SSD