Dyski HDD składają się z ruchomych elementów (wirujących talerzy i przesuwających się głowic), które współpracują ze sobą na bardzo minimalnej odległości (kilkukrotnie mniejszej niż grubość włosa).

Jest to mechanizm bardzo precyzyjny, który żeby zadziałać - muszą zostać spełnione określone warunki. Biorąc pod uwagę ruchome elementy i precyzje mechanizmów dysk HDD jest bardzo wrażliwy na urazy mechaniczne, zwłaszcza podczas pracy. Głowice unoszą się tak jak samolot na poduszce powietrznej tuż nad wirującymi talerzami i przesuwają poprzecznie do nich. Wystarczy zakłócenie przepływu powietrza przez zmniejszenie prędkości obrotowej talerzy, bądź uderzenie w dysk, powodujące otarcie głowicy o talerz i awaria gotowa.

Elementy mechaniczne dysków oraz powierzchnie magnetyczne zużywają się też samoistnie. Średnio trzeba przyjąć, że jest to 3-4 lata normalnego użytkowania w komputerze.

Dużo też zależy od samego użytkownika i sposobu eksploatacji takiego dysku HDD.

Czynniki wpływające na żywotność dysków:

Użytkowanie – ze względu na to, że w środku obudowy pracują delikatne i precyzyjne elementy – trzeba zwrócić uwagę, żeby nie narażać dysku na urazy.

Przemyślane miejsce instalacji - w stacjonarnym komputerze stabilnie zamontowany w dobrze wentylowanym miejscu

w urządzeniach przenośnych warto zadbać o to, by ich nie przenosić w czasie pracy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na użytkowanie laptopów. Np. Obserwujemy często, że podczas zamykania systemu, kiedy tylko zniknie ekran użytkownicy trzaskają klapą matrycy, a komputer ląduje do torby, nie zwracając uwagi na to, że system wcale się nie zamknął, a komputer wciąż działa. Po takim zabiegu dysk nie dość, że otrzymał uderzenie, to w dodatku się przegrzał. Naprawdę nie trzeba dużo, żeby doszło do awarii

Przegrzewanie – Dyski HDD nie lubią ekstremalnie wysokich temperatur pracy. Zainstalowane w niewielkiej obudowie zewnętrznej, serwerze NAS czy w laptopie będą zużywały się dużo szybciej, gdyż w tych urządzeniach nie ma tam miejsca na właściwe chłodzenie podzespołów.

Wibracje – Szczególnie występujące w małych serwerach, czy macierzach , gdzie dyski pracują bardzo blisko siebie. Aby ten efekt zniwelować, przeważnie wyposaża się takie dyski w czujniki RV, które mają za zadanie kompensować wibracje dysków.

Przy ocenie żywotności dysku HDD, należy szczególnie brać pod uwagę taki parametr jak MTBF, który jest podawany przez producenta dla każdego modelu dysku. (ang. Mean Time Between Failure) jest wskaźnikiem określającym średni czas między awariami i pozwala na określenie niezawodności urządzenia. Jest podawany przez producentów jako parametr techniczny wyrażany w godzinach. Dobre dyski mają ten parametr określany na kilka milionów, słabszej klasy – ok miliona. Warto więc, wyłączać dysk, kiedy się go nie używa.

Należy pilnować parametru MTBF i systemu monitorującego stan dysku S.M.A.R.T. Jeżeli dysk zbliża się do nominalnego czasu pracy, bądź system S.M.A.R.T informuje o błędach, trzeba jak najszybciej zabezpieczyć dane, a najlepiej taki dysk wymienić.

Oczywiście dysk dyskowi nie równy. Do urządzeń pracujących non stop lub obciążonych dużymi transferami danych, stosuje się specjalne dyski, które mają zupełnie inne parametry techniczne, specjalne czujniki przeciążeń, specjalny firmware i są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. Zamontowane w nich głowice reagują na podwyższone temperatury pracy, zmieniając ich przesuw. Obciążalność takich dysków jest trzy razy większa niż dysków standardowych, co za tym idzie są również sporo droższe.

Jak widać z powyższego, żywotność dysków HDD zależy od wielu czynników, na które warto zawczasu zwrócić uwagę, by nie doprowadzić do utraty danych. Stosując się do powyższych uwag można znacznie wydłużyć żywotność każdego dysku.

Warto również robić cykliczne kopie zapasowe, ponieważ jak pokazuje doświadczenie naszych klientów, awaria dysku może się zdarzyć w każdym momencie.