Odzyskiwanie danych z dysków SSD stawia przed laboratoriami coraz większe wyzwania. Wraz z rozwojem technologii SSD oraz obniżeniem ceny laboratoria specjalizujące się w naprawach dysków SSD oraz odzyskiwaniu danych mają coraz więcej pracy.

Branże cały czas się rozwija, coraz więcej modeli dysków SSD jest dostępnych dla użytkowników domowych. Co za tym idzie procesy odzyskiwania danych muszą być dostosowywane do każdego modelu dysku i każdej wersji oprogramowania (firmware-u).

Wiele osób myli producentów pamięci z producentami dysków SSD. W odróżnieniu od dysków talerzowych, z których odzyskiwanie danych mimo oczywistych trudności jest bardziej powtarzalnym procesem, dyski SSD może produkować niemal każdy. Wystarczy zaprojektować płytkę, kupić kontroler (microprocesor), kości pamięci , polutować to wszystko, zaprogramować kontroler i mamy dysk SSD. Z tego względu na rynku jest wielu producentów dysków SSD, a każdy z nich w inny sposób opisuje algorytmy zapisu i odczytu danych. Firmy zajmujące się naprawami dysków SSD pod odzyskiwanie danych muszą je znać lub odtworzyć na etapie badań. Największym kłopotem jest to że producenci dysków SSD nie kwapią się z przekazywaniem tych informacji, chroniąc swoje interesy.

Kolejnym problemem stojącym na drodze do szybkiego i prostego odzyskania danych jest to, że większość kontrolerów szyfruje dane, a niektóre jak np. SANDFORCE mają również zaszyfrowany firmware ( na szczęście w niektórych przypadkach daje się już odzyskać skutecznie dane).

Odpowiedzmy więc na kilka najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów.

Co powoduje uszkodzenia dysków SSD

  1. Awaria kontrolera lub innych elementów elektronicznych
  2. Uszkodzenie wewnętrznej struktury pamięci flash
  3. Błędy oprogramowania dysku, głównie wynikające z uszkodzenia komórek pamięci
  4. Uszkodzony zasilania komputera lub laptopa

Jakie są objawy uszkodzenia dysku SSD?

  1. Dysk SSD zgłasza się z inną pojemnością
  2. Brak możliwości odczytu danych z dysku SSD oraz brak możliwości zapisu
  3. Laptop lub komputer zaczyna bardzo wolno działać, zawiesza się lub resetuje
  4. „No boot device”
  5. Blue Screan – niebieski ekran z kodami błędów
  6. Dysk zgłasza się np. jako SATAFIRMS11

Jak naprawić dysk SSD?

Wiele osób zastanawia się jak naprawić dysk SSD, ale jest to praktycznie nie możliwe. W większości uszkodzonych dysków SSD jakie trafiają w nasze ręce awarii ulegają kości pamięci a co za tym idzie nie ma szans na skuteczną naprawę dysku SSD.

Jak odzyskać dane z dysku SSD?

W domowych warunkach odzyskiwanie danych z dysków SSD jest praktycznie nie możliwe. Do przeciętnego zlecenia potrzebne jest specjalistycznie oprogramowanie oraz kontroler umożliwiający przesyłanie komend technologicznych. Koszty takich urządzeń są na tyle duże, że pozostaje w większości przypadków wizyta w profesjonalnym laboratorium. Dodatkowym problemem jest odpowiednie rozpoznanie usterki i wdrożenie konkretnych działań.

W naszym laboratorium znajdą Państwo pomoc w odzyskaniu danych z dysków SSD. Posiadamy zawsze najbardziej aktualne oprogramowanie oraz wyposażenie umożliwiające odzyskanie danych w bardzo wielu przypadkach.