Jak odzyskać dane z dysku z uszkodzonymi głowicami? To pytanie zadaje sobie wiele osób gdy dysk klika, chrobocze lub wydaje inne niepokojące dźwięki.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego przy uszkodzonych głowicach odczytu / zapisu może wydawać się łatwe w teorii. Wystarczy wymienić uszkodzone głowice na sprawne i po sprawie. Niestety nie jest to jednak takie proste. Żeby móc wymienić głowice trzeba spełnić szereg wymagań:

- Znalezienie odpowiednich komponentów – Może być trudno znaleźć odpowiednich dawców części do uszkodzonego dysku twardego. Nawet głowice pochodzące z identycznego dysku nie są dokładnie takie same. Nowoczesne dyski twarde są tak wyrafinowane i precyzyjnie skalibrowane, że głowice z dwóch dysków wykonanych jeden po drugim na linii produkcyjnej mogą być ze sobą niekompatybilne.

Po pierwsze trzeba mieć stok części zamiennych, żeby podjąć się takiego wyzwania. A po drugie znać techniki, które potrafią „oszukać” uszkodzony dysk, który zadziała nawet bez kalibracji. Do tego potrzebna jest ingerencja w oprogramowanie układowe dysku. Może on znacznie zwolnić, może nie odczytywać ze wszystkich głowic na raz, ale na końcu procesu odzysku kończy się sukcesem.

– Uszkodzenie innych elementów dysku – Jeśli w trakcie awarii głowic dochodzi do uszkodzenia innych części napędu (uszkodzenie talerza, awarie elektryczne, awaria silnika), odzyskiwanie może być jeszcze trudniejsze. Zwłaszcza w przypadku uszkodzenia talerza. W takim przypadku wymiana głowic nieuchronnie doprowadzi do ich uszkodzenia.

– Ryzyko zanieczyszczenia powierzchni talerzy – Jest to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy każdym otwarciu dysku twardego. Biorąc pod uwagę fakt, że głowice unoszą się zaledwie kilka nanometrów nad powierzchnią talerzy, nawet pojedynczy pyłek lub odcisk palca na talerzach może mieć katastrofalne skutki.

Jak więc widać wymiana głowic nie jest prostym procesem. Żeby taką operację przeprowadzić trzeba mieć spore doświadczenie, wiedzę, pokaźny magazyn części zamiennych oraz specjalną komorę laminarną. Praca przy układach głowic musi być wykonywana bardzo precyzyjnie i w sterylnych warunkach. Nie zachowanie podstawowych zasad przy wymianie głowic może w najlepszym przypadku skutkować ich zniszczeniem. A W najgorszym porysowaniem talerzy dysku i bezpowrotną utratę Danych.

Jeżeli dysk klika , albo wydaje niepokojące dźwięki, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Uszkodzenie głowic dysku twardego występuje u wszystkich producentów jak Seagate, WD, Hitachi, Toshiba, Samsung i nie ma tu żadnych wyjątków.