Wiele osób zadaje nam pytania; jak naprawić dysk uszkodzonych mechanicznie np w wyniku upadku lub uderzenia podczas pracy. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba rozważyć wiele czynników. Po pierwsze jak mocno dysk został uderzony, czy dysk jest wykrywany czy nie jest wykrywany przez komputer, czy talerze się kręcą czy nie, czy dysk wydaje jakieś dziwne dźwięki i tak dalej.

Kolejna bardzo ważna kwestia to rodzaj dysku. Inaczej podchodzi się do procesu odbudowy dysku 3,5″ a inaczej 2,5″ czy dysku slim. Tak naprawdę każdy model dysku ma swoje specyficzne cechy, co determinuje proces jego naprawy i odzyskiwanie danych. Jak więc naprawić uszkodzony dysk? Biorąc powyższe pod uwagę zadajmy sobie jeszcze jedno pytanie – Czy chcemy odzyskać dane czy nie?

Jeśli z uszkodzonego dysku chcemy odzyskać dane, naprawa dysku a właściwie wszystkie czynności będą prowadzone pod kątem jego uruchomienia i zabezpieczenia danych. Aby zrobić to skutecznie potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy z zakresu elektroniki, mechatroniki, budowy dysku, działania firmware-u i kilku innych dziedzin informatyki. Niestety jak przekonało się wielu naszych klientów sam śrubokręt nie wystarczy do uruchomienia nie działającego, uszkodzonego dysku a wszelkie podjęte próby w większości przypadków kończą się katastrofą. Wiele osób czytając w internecie poradniki próbuje wymieniać głowice, przekładać talerze nie mając świadomości jak łatwo można uszkodzić dysk bezpowrotnie.

Jeśli na dysku nie ma ważnych danych to przy wartości tych urządzeń żadna naprawa nie będzie opłacalna. Pomijam już kwestie, że nie da się tak naprawdę skutecznie naprawić żadnego dysku, a wszelkie poradniki pokazujące jak to zrobić są wyssane z palca. Ale co zrobić, w internecie można napisać i opublikować wszystko. Każdy może wcielić te porady w życie. A efekty – są jakie są.