Wiele pytań i wątpliwości związanych z odzyskiwaniem danych z uszkodzonego dysku mają nasi klienci i z tego względu napisaliśmy ten artykuł. Niepodważalną prawdę jest że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale większość osób zapomina o robieniu kopii zapasowych i co jakiś czas budzi się w sytuacji utraty danych.

Jest to przeważnie bolesne doświadczenie ponieważ dotyka nas w najmniej odpowiednim momencie. Uszkodzenie dysku sprawia, że nie można oddać w terminie pracy magisterskiej, książki, czy projektu dla klienta. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą profesjonalne Laboratoria odzyskiwania danych jak Centrum Odzyskiwania danych w Warszawie.

Do naszego laboratorium trafiają dyski z przeróżnymi uszkodzeniami zarówno wynikającymi ze zwykłych wad produkcyjnych czy zużycia oraz takie, do których uszkodzenia przyczynili się sami użytkownicy laptopów, komputerów czy innych urządzeń.

Uszkodzenia dysków z winy użytkownika : do tej grupy zaliczymy wszelkiego rodzaju awarie wynikające ze złego użytkowania. Największe katusze przechodzą tu dyski w laptopach i to one są najczęściej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wynikają one przede wszystkim z charakteru urządzeń jakimi są laptopy. Ponieważ są to przenośne komputery to ich użytkowanie jest specyficzne, często są przenoszone, obijane stukane itd. Nagminnie użytkownicy laptopów zamykają klapę co powoduje przejście systemu w stan hibernacji i wkładają laptopa do torby ruszając w drogę zanim ten zdąży się wyłączyć. W momencie hibernacji cała pamięć RAM musi zostać zapisana na dysku co powoduje jego wzmożoną pracę i takie traktowanie bardzo często prowadzi do uszkodzenia głowic w dysku lub powierzchni magnetycznej na talerzach i powstania bad sectorów.

Uszkodzenia dysków wynikające z wad produkcyjnych : do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim awarie elektroniki dysku oraz uszkodzenia firmware -u.Uszkodzenie elektroniki dysku twardego jest dość powszechnym zjawiskiem i wynika głównie z awarii niektórych podzespołów elektronicznych. Czasem zdarza się również , że użytkownik źle podepnie zasilanie ale zw względu na specyficzne wtyczki jest to zjawisko marginalne. Uszkodzenie wewnętrznego oprogramowania dysków dotyka wybrane modele. Słynna już seria dysków Seagate z uszkodzeniami firmware jest już niemal legendarnym przykładem źle napisanego oprogramowania dysku. Niestety inni producenci dysków jak Western-Digital, Samsung, Hitachi czy Toshiba też mają kilka modeli w których uszkadza się firmware i wymagają specjalistycznych narzędzi do odzyskania danych.

Uszkodzenia dysków wynikające z czynników zewnętrznych: Do tej grupy będą najczęściej należały dyski uszkodzone w wyniku wypadków samochodowych, wyładowań atmosferycznych, pożarów, powodzi itd. W naszej historii nie są to częste przypadki, ale kilka razy w roku odzyskujemy dane z dysków uszkodzonych w ten sposób.

Zapobiegaj – to kosztuje znacznie mniej niż usługi odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych szczególnie z uszkodzonych mechanicznie dysków jest dość kosztowne i czasochłonne. Zawsze istnieje też kilku procentowe ryzyko, że danych nie da się odzyskać lub że będą one nie kompletne. Wykonywanie systematycznej kopii zapasowej może nas uchronić przed kosztownymi usługami, a w dzisiejszych czasach zakup dodatkowego dysku na backup jest naprawdę tani. Co więcej mając kopię zapasowa możemy przywrócić dane bardzo szybko i naprawdę tanio –  a właściwie za darmo. W razie awarii dysku i konieczności odzyskania danych zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę. Jeśli chcesz poznać objawy uszkodzonego dysku kliknij w link.