Chyba ufundujemy pomnik firmie Microsoft za to, że mamy pracę. Windows 10 jest systemem, który non stop się aktualizuje. Sam fakt nie jest niczym złym, ale kolejne coraz większe aktualizacje powodują, że nasze ręce są pełne pracy. Jak to się dzieje że dane wyparowują z dysków podczas aktualizacji Windowsa 10.

Poniedziałek rano, przychodzimy do pracy, odpalamy komputery, ściągamy pocztę a tu mail jeden za drugim z podobnymi problemami. System zaczął się aktualizować podczas pisania ważnej pracy i wszystko zniknęło, lub odpaliła się aktualizacja, komputer pisał że coś naprawia a teraz nie mam w ogóle moich plików, Pulpit i Moje dokumenty są puste. Pomocy, pomocy…  wskakują kolejne maile i już wiadomo że ten tydzień będzie pod znakiem Microsoftu.

Pierwszy problem to fakt, że aktualizacje w Windows 10 potrafią się odpalić nawet w trakcie pracy podczas gdy mamy otwartych kilka programów, tworzymy dokument itd. Nie zapisane dane często są utracone, czasem udaje się je odzyskać, ale to zależy już od konkretnych ustawień używanego programu oraz rodzaju oprogramowania. Microsoft miał coś zrobić z tym fantem, ale nadal aktualizacje są wpychane na siłę a komputery i laptopy potrafią się resetować przez kilka godzin w trakcie ważnej pracy, robiąc to oczywiście w najmniej odpowiednim momencie. Doszło już do tego, że jak mam jakąś ważną rzecz do zrobienia, odłączam komputer od sieci i resetuję go dwa razy sam, aby upewnić się że nie zachce się przypadkowo resetować.

Inna bardzo niepokojąca rzecz to zaimplementowany w systemie Windows, nawet we wcześniejszych wersjach program chkdsk, którego rolą ma być naprawa struktury plików i katalogów w przypadku napotkania jakichś problemów. Często odpala się on podczas aktualizacji i próbuje coś na siłę naprawiać. Największym problemem jest, gdy na dysku są jakieś uszkodzone sektory. Chkdsk potrafi naprawdę wtedy narobić niezłego bałaganu w katalogach i plikach użytkownika. Jeśli trafi się jakiś nieświadomy doradca na forum lub ktoś popłynie z prądem niezmiernie użytecznych informacji z niektórych wszystko wiedzących portali internetowych, może dojść do nie lada problematycznej sytuacji.

W przypadku jakichkolwiek problemów z aktualizacjami Windows zapraszamy na bezpłatną wycenę możliwości odzyskania danych oraz sprawdzenie dysku.