Problem z nie działającymi poprawnie dyskami przenośnymi to nasza codzienność. Jak nie upadnie to zostanie odłączony i przeskoczy jakaś iskra lub zostanie uderzony. Generalnie dyski zewnętrzne nie mają łatwego życia, a użytkownicy nie mają dla nich litości.

Z dnia na dzień przestał działać, po podpięciu do USB pod Windowsem wyszukuje sterowniki, słychać dźwięk, pojawia się komunikat o wykrywaniu urządzenia, zainstalowaniu sterowników po czym komunikat o nierozpoznanym urządzeniu, dysk zgłasza się jako partycja RAW, w zarządzaniu dyskami nic dodatkowego się nie pojawia po podpięciu dysku do portu, nie mogę skopiować danych z dysku usb mimo iż są widoczne, coś cyka po podpięci dysku do portu USB. Takich objawów można by wypisać setki, a wszystko to dzieje się w jednych z najbardziej popularnych nośnikach danych jakimi są dyski USB. Nie zależnie od tego czy to dyski WD, Samsung, Seagate, Toshiba czy oparte o nie re brandy jak Lacie, Verbatim, Adata, Transced czy inne wszystkie one nie mają lekkiego życia. Dodatkowo często zamiast być traktowane jako miejsce do przechowywania kopii zapasowej są jedynym nośnikiem, na którym mamy dane.

I co dalej jak już dojdzie do awarii? Czy naprawa dysku USB jest możliwa? Czy da się odzyskać dane z takiego dysku? Ile będzie to kosztowało?

Nie da się niestety bez sprawdzenia odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Trzeba wziąć pod uwagę, że tego typu dyski najczęściej, ze względu na sposób użytkowania, mają problemy mechaniczne. Poczynając od Bad sektorów po zablokowane silniki, uszkodzone głowice czy nawet uszkodzone talerze. Trzeba to niestety sprawdzić w laboratorium, zanim będzie możliwość oszacować koszty takiej usługi. Dobrą wiadomością jest to że w około 95% przypadków udaje się dane klientów odzyskać. Pozostałe 5% to przypadki w których danych nie daje się odzyskać w całości lub w ogóle.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że takie dyski nie mogą być jedynymi nośnikami naszych danych. Często noszone są w torebkach, walizkach, kieszeniach, obijane o biurko, przekładane itd. To są naprawdę niekorzystne warunki pracy dla tych urządzeń.

Jak zawsze na koniec zapraszamy na bezpłatną wycenę do naszego laboratorium.