Komputery i laptopy Apple stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Są to dość drogie rozwiązania, ale niestety nie są bezawaryjne. Stosowane w nich technologie, dyski ssd i rozwiązania systemowe jak szyfrowanie FileVault dodatkowo utrudniają pracę przy odzyskiwaniu danych. Zacznijmy jednak od początku.

Zmiana dysków talerzowych na SSD w większości komputerów Apple w znaczny sposób wpływa na możliwości odzyskania danych w przypadku awarii takiego dysku. Jak już pisaliśmy w artykule o odzyskiwaniu danych z kart pamięci technologie SSD rozwijają się tak szybko, że nie nadążamy ich rozpracowywać w tempie w jakim powstają.

Dodatkowe problemy wynikają z faktu iż w nowszych systemach MAC OS stosowana jest technologia szyfrowania danych FileVault. Funkcja ta korzysta z szyfrowania XTS-AES-128 z kluczem 256-bitowym, aby uniemożliwić nieuprawnionym osobom dostęp do informacji na dysku znajdującym się w laptopie MAC BOOK lub komputerze IMAC czy MAC. Tak więc w przypadku uszkodzenia dysku wymagane jest praktycznie 100% odtworzenie kopii po sektorowej aby mieć możliwość odzyskania danych. Co jednak jeśli takiej kopii nie da się utworzyć bo np. duża ilość komórek w pamięciach flash dysku jest uszkodzona?

W takiej sytuacji proces odzyskania danych może być nie możliwy ponieważ sumy kontrolne nie będą się zgadzały i danych nie da się odszyfrować? Więcej odnośnie szyfrowanie fileVault możesz przeczytać na stronie Apple.

Innym problemem z jakim się spotykamy to wszelkiego rodzaju naprawy systemów wykonane przez użytkowników lub osoby nie mające doświadczenia i świadomości tego że dane są szyfrowane w ich komputerach apple. Przywracając RECOVERY lub instalując system na nowo powodują oni nadpisanie dużej ilości danych na dysków i utworzenie nowych kluczy szyfrujących co właściwie uniemożliwia jakiekolwiek odzyskanie poprzednich danych.

Konkluzja jest taka, że biorąc pod uwagę to iż producenci często działają może i nawet w dobrej wierze to dla użytkownika odbija się to czkawką w wielu sytuacjach. Może i prywatność jest ważna. Ale w czasach gdy wszyscy tworzą własne kartoteki na Facebooku i innych portalach społecznościowych, czy naprawdę konieczne jest szyfrowanie danych na dyskach. Cóż takiego może mieć przeciętny Kowalski żeby musiał to szyfrować. Podobne sytuacje choć nie tak często spotykamy również w komputerach opartych o system Windows. Funkcja BitLocker jest implementowana w droższych biznesowych laptopach np DELL czy HP.

Jedyną metodą aby nie utracić ważnych danych jest systematyczne wykonywanie kopii zapasowej -Backupu. Ale kto by o tym pamiętał 

Jak zwykle w przypadku awarii zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę zanim podejmą Państwo jakieś kroki mogące trwale uniemożliwić odzyskanie danych.