Pomimo, iż dysk twardy nie jest najdroższą częścią laptopa czy komputera, jest to niewątpliwie najważniejszy element. To właśnie na dysku twardy trzymamy wszystkie nasze cenne zdjęcia, dokumenty, kontakty, pocztę i wiele innych plików.

Awarie dysków twardych niestety są bardzo powszechne, a odpowiednia reakcja w dobrym momencie może nas uchronić od nadmiernych wydatków na odzyskiwanie danych.

Objawy uszkodzonego dysku twardego

Objawy uszkodzonej elektroniki: Uszkodzona elektronika dysku twardego objawia się przeważnie w jeden sposób, a mianowicie dysk nie rozkręca talerzy i wydaje się być martwy.

Objawy uszkodzeń mechanicznych: W odróżnieniu od dysku z uszkodzoną elektroniką tu mamy kilka możliwych scenariuszy. Dysk uszkodzony mechanicznie może zachowywać się w następujący sposób:

  • Dysk spowalnia pracę komputera, zawiesza komputer/laptop, powoduje występowanie bluescrean-ów. Dzieje się tak przeważnie gdy na dysku pojawiają się Bad Sectory lub głowice zaczynają mieć problemy ze skutecznością zapisu i odczytu.
  • Dysk wydaje dziwne dźwięki, klika, piszczy, chrobocze: To niestety symptomy uszkodzeń mechanicznych. W takim przypadku najczęściej problemem są uszkodzone głowice, zblokowany silnik bądź w niektórych przypadkach uszkodzenie powierzchni magnetycznej talerzy.
  • Uszkodzony dysk twardy może również sprawiać że laptopa lub komputer w ogóle nie można uruchomić.

Powyżej wymieniliśmy najczęściej występujące objawy uszkodzonego dysku twardego. Nie ma znaczenia czy dysk został wyprodukowany przez Seagate-a, WD, Samsung-a, Hitachi czy Toshibę. Wszystkie zachowują się podobnie jeśli dojdzie do uszkodzenia.

Aby zapobiec utracie danych zalecamy systematyczne wykonywanie kopii zapasowych. W przypadku gdy mają Państwo problem z dostępem do danych zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę odzyskiwania danych.

Artykuł napisany na podstawie: hddlaboratory.pl/objawyuszkodzonegodyskuoraz www.alldatarecovery.pl/objawyuszkodzonegodyskutwardego/